Zdrowie 2
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
Ałaaaaaa!
Suplementacja - co z czym a co nie z czym.
Nie są to wszystkie interakcje - niektóre pominięte ...
Co się lubi i wspiera (synergizm) - łączenie zwyczajowo korzystne:
- Wapń - miedź, potas, fosfor, sód, selen ... wit. D
- Żelazo - miedź, potas, chrom, selen, fosfor ...wit, C, A
- Cynk - potas, magnez, chrom, mangan, fosfor ... wit. A, B3 (* cynk z magnezem się wzajemnie wspierają ale ... nie powinno się ich brać razem bo cynk zmniejsza wchłanianie magnezu !) (* wit. A poprawia wchłanianie cynku i ułatwia utrzymanie go na właściwym poziomie)
- Magnez - potas, wapń, cynk, chrom, fosfor ... wit. B1, B6, D, C (* preparaty magnezu z witaminą B6 - panuje opinia, że witamina B6 działa tu synergicznie - zwiększa (ponoć od 20 do 40%) wchłanianie i rozprowadzanie magnezu do komórek ... ale widziałem opracowania mówiące zupełnie co innego i nie zalecające takiego łączenia)
- Sód - żelazo, miedź, potas, selen, kobalt
- Miedź - żelazo, wapń, sód, kobalt (* miedź znacznie poprawia wchłanianie żelaza - może to być pozytywna i potrzebne ale także niekorzystne)
- Selen - sód, potas, żelazo, potas, wapń ... wit. E, D, jod
- Potas - cynk sód, mangan, żelazo, fosfor, wit. K
- Chrom - magnez, potas, wanad
- Wit. B1 (tiamina) - wit. B6, C, B3, B5
- Wit. B3 (niacyna) - cynk, B1, B2, B5, B6, A
- Wit. C (kwas askorbinowy) - wit. E, A, B6, mangan (przy braku manganu jest bardzo niska wchłanialność wit. C - do 20%), wapń sód
- Wit. A - cynk, żelazo, jod, wit. B2, E, B6, B3, (B1)
- Wit. D - magnez, wapń, selen, wit. K, K2 (menachinon)
- Wit. E - cynk, selen, wit. C,
- Siarka organiczna MSM - wit. C, B, A, E, wapń, magnez, aminokwasy (MSM ułatwia przyswajanie, często obniża poziom glukozy przy insulinooporności - działa przeciwzapalnie, ...)
- Metformina - leucyna wzmacnia działanie metforminy (często można biorąc leucynę obniżyć dawkę metforminy ...)
Co się gryzie i wygryza (antagonizm) - nie łączyć z (mogą się nie lubić):
- Wapń - żelazo, cynk, nikiel, chrom, mangan, fluor (np. wapń znacznie hamuje wchłanianie żelaza)
- Żelazo - wapń, cynk, miedź (* miedź znacznie poprawia wchłanianie żelaza - może to być pozytywna i potrzebne ale także niekorzystne)
- Cynk - wapń, żelazo, miedź (* miedź i cynk wzajemnie "walczą" o poziomy w organizmie)
- Magnez - żelazo, wapń, cynk, mangan, chrom, fosfor
- Sód - wapń, magnez, cynk, wit. A, B3, B2
- Miedź - cynk, selen (czasami wit. C - duże spożycie może zmniejszyć wchłanialność miedzi)
- Selen - fosfor, miedź, cynk, wit. A, B2
- Chrom - wit. B10, B12, D, żelazo, wapń, cynk, kobalt
- Witamina C - witamina B12 (wit.C znacznie zmniejsza wchłajalność B12)
- Wit. B2 (ryboflawina) - wapń, sód, selen, wit. B1
- Wit. B3 (niacyna) - miedź, wapń, sód
- Wit. B5 (kwas pantotenowy) - miedź
- Wit. B6 (pirydoksyna) - cynk. wit. B1, B9
- Wit. B9 (kwas foliowy) - cynk, wit. B6, B12
- Wit. B12 (kobalamina) - wit. C, B9
- Wit. C (kwas askorbinowy) - wit. B12
- Wit. A - wit. D, K, B1, B12, miedź, żelazo, mangan, wapń, selen, sód
- Wit. D - wit. A, E (nadmiar tych witamin znacznie zaburza wchłanialność wit. D), cynk, potas, magnez
- Wit. E - wit. D, K, żelazo, cynk, wapń
- Wit. K - wit. A, E, B1, B12, miedź, sód, wapń
- Siarka organiczna MSM - zmniejsza krzepliwość - środki przeciwzakrzepowe
- Metformina - hormony tarczycy, diuretyki, glikokortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak, ...), środki antykoncepcyjne, ... - działają one antagonistycznie na metforminę i ... poziom glukozy się zwiększa. Metformina powoduje często braki witaminy B12. Niektóre źródła podają, że metformina nie lubi chromu.
... ale żeby się nie dać z tym zwariować ... jedno się czasem lubi a czasem, w zależności od sytuacji (tu nie opisane), w zależności od podobieństw budowy, siły wzajemnych oddziaływań związków (wszak nie jest to działanie tylko dwu czynników) ... się może coś "pokochać" lub "nienawidzić" czy też działać inaczej niż zwyczajowo bo akurat tu coś wyprze coś z czegos... ale ogólnie coś w tym jest (!). Gdy zachowana jest synergia między suplementami są one lepiej wchłaniane i można stosować ich mniejsze dawki.
Taki przykład wzajemnego wykluczania się - nie należy łączyć surowych ogórków czy cukinii z papryką czy pomidorami w surówce - obecna w nich askorbinaza rozkłada zawartą w innych produktach witaminę C i sałatka ... tylko ładnie wygląda ... Można natomiast dodać ogórki kiszone bo w nich askorbinaza uległa "dezaktywacji".
Należy dodać, że w sprawie jedzenia i jego walorów odżywczych trzeba brać pod uwagę, gryzienie, ślinienie (skład śliny), rozkład kwasowy w żołądku (jakość soków trawiennych), wchłanianie w jelitach (skład żółci, ...) ze współpracą z bakteriami, stanem owych jelit, ... to dopiero może dać jakiś finał z danym wchłonięciem tego czy owego - choć u większości może być podobnie to jednak u każdego człowieka będzie to przebiegało inaczej i inny będzie finał wchłaniania oraz "zdrowotność" tego co ręcami wewsadził on to sam sobie wew jamę gębową (czasem wsadzanie wew jamę następuje przez inną osobę ...). To samo się tyczy poszczególnych, konkretnych suplementów.
Suplementacja i inne takie tam informacje:
- Każdy jest inny, każdego trzeba traktować indywidualnie, to co pomaga jednemu może zaszkodzić innemu ...
- Ogólnie ... należy dużo pić ... wody ! Czasami by polepszyć stan zdrowia wystarczy zwiększyć ilość wypijanej wody (może to być także woda wodorowa - ona bardziej nawadnia komórki - natomiast z dużą ilością np. alkalicznej wody ... bym uważał).
- Nie należy "leczyć" objawów tylko dojść do przyczyny i ją naprawić, wyeliminować ... inaczej to czasem zgubne błędne koło oraz zabawa w kotka i myszkę.
- Ogólnie uważam, że bezpieczniej (co nie oznacza, ze musi być to lepsze) jak się nie wie dokładnie o interakcjach między łykanym tym czy innym czymś, jest przyjmowanie poszczególnego tego owego oddzielnie, po kolei, po pewnym czasie np. po godzinie, jedno przed jedzeniem drugie po, ... i nie branie tego owego czego nie trzeba bo tak sąsiadka zachwalała ...
- Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, K, E) - aby zwiększyć ich przyswajalność należy przyjmować w trakcie jedzenia tłustych potraw.
- Witaminy rozpuszczalne w wodzie (C, grupa wit. B) powinno się przyjmować pomiędzy posiłkami, popijając np. szklanką wody.
- Suplementy, które są do siebie antagonistami (wzajemnie się w jakiś sposób wykluczają) należy przyjmować oddzielnie, z zachowaniem przynajmniej 30 minut odstępu (lepiej około 1 godziny)
- Każdy ma inną, ewentualną potrzebę uzupełnienia danej substancji - potrzebną dawkę suplementu często trzeba dobrać eksperymentalnie, indywidualnie do konkretnego "ludzia" - wynika to z wielkości danego człowieka, jego indywidualnej możliwości wchłaniania, ... Tak więc podane dawki należy przeważnie modyfikować - zarówno w górę jak i w dół.
- Nie należy brać żadnych suplementów "na zapas" bo może to czasami pogorszyć stan zdrowia np. zaburzając równowagę pierwiastków w organizmie lub po prostu podtruwając nasz organizm. Bierzemy się za zażywanie tylko wtedy kiedy trzeba, tego co potrzeba i tyle co trzeba ...
- Nie należy brać ogromnych dawek (poza rzadkimi przypadkami - np. chwilowe duże dawki witaminy C przy danej chorobie) z wielu powodów - np. oszczędnościowych (większość łykniętej substancji się wydali bez efektu terapeutycznego), zdrowotnych (można nadwyrężyć nerki i wątróbkę, ...), można zaburzyć poziomy innych substancji w organizmie, które były zrównoważone, ...
- Wapń (przeważnie w postaci soli wapnia) powinno się brać przed posiłkami - wówczas będzie lepiej wchłonięty.
- Bentonit wapienny - "łykając" tą glinkę nie należy przesadzać ani z ilością dzienną ani z czasem "łykania" - duża ilość może "zakleić" skutecznie jelita i będzie problem z "kaku" ! - należy przy tym dużo pić wody i jeszcze raz, wody pić !. Długie suplementowanie może wypłukać z nas to co potrzebne (podobnie jak duże ilości picia naparów z pokrzywy) - jest to bardzo skuteczny chelat i wyłapuje złe rzeczy (i zaiste to działa) ale także ... dobre (nie ma to to wytycznych i nie ma dla toto tego różnicy). Wiec fajnie jest tydzień, czy dwa i ... przerwaaaaa !
- Picie herbatek z pokrzywy (ziele, korzeń, ...) - jest to zaiste "cudowne" ziółko i warto je stosować ale "maniakalne" picie litrów tego cacu spowoduje wypłukanie mikroelementów (siku, siku i jeszcze raz siku, siku, ...)... a więc odwrotność do zamierzenia poprawy stanu zdrowia... Ziółko bardzo zdrowe, pomaga w wielu schorzeniach ... ale we wszystkim trzeba mieć umiar.
- Prawidłowy poziom wapnia w organizmie - by to uzyskać niezbędna jest odpowiednia ilość witaminy D. ALE ...! Należy wapń i witaminę D przyjmować oddzielnie (przesunąć suplementację w czasie) ... choćby w sposób - wapń przed posiłkiem a witamina D w trakcie lub po posiłku np. z łyżeczką oliwy z oliwek.
- Prawidłowy poziom witaminy D jest bardzo ważny w organizmie (!). Ale nie szalejmy ! Dobrze gdy będzie 25(OH) około 70-100. Długotrwały wysoki (ponad 150) poziom jest potencjalnie szkodliwy - choć krótkotrwale stosuje się czasem bardzo duże wartości przyjmowanej witaminy D (ale tu proszę sobie poczytać - książki, sieć, ... sam również brałem 70 000/dzień i to mnie postawiło na nogi ... ale miałem prawie 0 ... niech każdy ma swój rozum ...). Zanim, na "wariata" zacznie wchłaniać garście tej witaminy trzeba odżałować (bo nie refundowane) i zbadać poziom przed i po suplementowaniu np. 2-3 miesiącach brania. Nie zawsze trzeba (!), ale większość zaleca by przy dawce ponad 10 000 jednostek dziennie zażywać również wit. K2 MK7 (100 do 200 mcg - sądzę, że w "normalnych" sytuacjach wystarcza 100 - w stanach mocno zapalnych czasem zalecane jest chwilowe 400 mcg - ale ...). ...Niestety zdarza się (coraz rzadziej), iż kupowane witaminy D mogą być g... warte lub mają tylko ułamek tego czym być powinny ... i wówczas można tego czegoś brać i brać a efektów nie będzie ... Podobnie czasami jest z wit. K2 ... (i wcale nie gra tu głównej roli sprawa ceny, choć oczywiste jest, że może).
- Witamina C oraz witamina A wspiera wchłanialność żelaza.
- Magnez może osłabiać działanie leków przeciwzakrzepowych.
- Niektóre leki moczopędne zatrzymują potas w organizmie - wówczas należy o tym pamiętać przy ewentualnym "podjadaniu" potasu, które się wprowadzi do diety.
- Cynku i miedzi nie sublementuje się razem bo się wzajemnie wykluczają (miedź jest antagonistą cynku). Gdy trzeba należy brać oddzielnie, z zachowaniem pewnego odstępu czasowego.
- Cynk jest jednym z najważniejszych pierwiastków potrzebnych organizmowi ! - resztę poszukać i poczytać o ewentualnych, możliwych związanych z nim problemów, jego niedoborach oraz wpływie na organizm ...
- Jedną z lepszych form przyswajalnych magnezu jest cytrynian magnezu - normalna suplementacja - 0.5-1 łyżeczki dziennie (oczywiście, gdy trzeba można więcej). Jedyne co to toto, ze niektórzy, szczególnie na początku brania mogą sobie poganiać w poszukiwaniu tronu ze spuszczaną wodą ... ale nie jest to częste a czasem może być wskazane (czasem jest stosowany jako środek na zaparcia). Całkiem niezłą formą jest również chlorek magnezu - niejako, dodatkowo, "czyści" układ trawienny - ja osobiście nie zalecam do dłuższego stosowania dla ludzi z nadkwaśnością żołądka - ale zaiste czasem "czyni cuda" ...
- takie tam ... to co kwaśne kojarzymy z witaminą C --- błąd myśleniowy - np. brukselka zawiera jej 2 x więcej, natka pietruszki zawiera ponad 3 x więcej tej witaminy niż cytryna a czarna porzeczka nawet do 4 x więcej niż ma jej cytryna...
- Należy pamiętać, że o ile witaminy rozpuszczalne w wodzie, gdy jest ich nadmiar wydalone zostaną z moczem ... ale witaminy rozpuszczalne w tłuszczach już nie - zostaną zakumulowane w wątrobie i komórkach tłuszczowych a ich duży nadmiar może działać na organizm toksycznie.
- Witaminy z grupy B lubią ze sobą "współpracować" stąd często suplementuje się mieszankę witamin B (czasem z większą ilością danej konkretnej).
- Miedź oraz obecność wit. A oraz C poprawia wchłanianie żelaza. Brak wit. A oraz niedobór miedzi powoduje sytuację w której samo suplementowanie żelaza nic nie daje gdyż nie jest ono wchłaniane przez organizm. Brak miedzi może doprowadzić do anemii z powodu braku żelaza.
- Żelaza nie należy przyjmować bezpośrednio razem z cynkiem oraz wapniem.
- Zbytnia i długotrwała podaż żelaza (ale również i miedzi, która powoduje jego wychwyt]) oraz sporo zwiększony jego poziom może być niebezpieczny dla zdrowia !
- Suplementacja magnezem - zbytnia suplementacja zazwyczaj nie jest w żaden sposób groźna - wydali się on z moczem. Jedyne co to może być potrzeba dużo wolnego czasu w celu posiedzeń na tronie z przyciskiem do spuszczenia wody. Istnieją nawet jakieś kuracje o dużej podaży magnezu w celu wywołania tego czy tamtego. Dobrze przyswajalny (a przy tym niedrogi) jest cytrynian magnezu (zawiera około 16% magnezu) i chlorek magnezu (zawartość magnezu około 26% magnezu).
- Ostropest plamisty - jedno z "uniwersalnych" ziół - szczególnie dobrze działające (oczywiście nie tylko) na wątrobę, drogi żółciowe i przewód pokarmowy (głównie działa sylimaryna) - odsyłam do poczytania o tym zielu. Jedyne co czasem nie jest uwypuklone - aby w pełni wykorzystać (głównie chodzi o nasiona błędnie nazywane owocami) roślinkę należy mielone nasiona spożywać na surowo (2-3 do 4 kopiaste łyżeczki dziennie przepijane wodą - 2 tygodnie (czasami dłużej) - potem przerwa, i od nowa ...). Picie herbatki - tylko niewielka ilość tego co trzeba wchodzi w napar ... więc ... to złeee co teraz dopowiem, to złeeee ... ale przed planowanym "czytaniem" książek i broszur w płynie warto dziabnąć sobie wcześniej 3-5 łyżeczek sproszkowanego ostropestu - zaiste poprawia to komfort czytania ...
- Suplementacja potasu - tu dobrze jest nie przesadzić bo negatywnie może odczuć to nawet serduszko ..Cytrynian potasu (zawartość potasu około 38%).
- zażywanie nafty - osobiście, przetestowawszy na sobie i z przekazów innych uważam, że odpowiednio stosowana może zdziałać wiele dobrego w organizmie. U mnie zmniejszała nieco glikemie a przede wszystkim ma bardzo dobre działanie przeciwbólowe (a wiec i przeciwzapalne - pewnie dlatego spada cukier) - ja mam "werdne" ZZSK i różnego typu zmiany w stawach. Czasem ją stosuję ale jakoś przyzwyczaiłem się do suplementowania MSM (a właściwie robię mieszankę, która u mnie dobrze działa na obręki - likwiduje, przeciwbólowo i rozszerza i uszczelnia naczynia krwionośne (chyba ... bo działa pozytywnie) i je oczyszcza - podam skład dla chcących poeksperymentować z taką ciekawostką na dole strony).
- Jeżeli ma się problemy żołądkowo-jelitowe to najprawdopodobniej istnieje również problem z wchłanialnością mikroelementów, witamin i innych substancji oraz problemy z ogólną przeróbką tego co "włożyliśmy" do żołądka ... Wówczas przyjmowane dawki suplementów muszą być dużo większe ... i nie jest to w żaden sposób ani skuteczne ani ekonomiczne. Należy zacząć od rozpoznania oraz unormowania problemów jelitowych i naprawienia mikrobionu (np. kwaśne mleko ... ale od krowy co żre trawę, robi metan i dojki swe ma ... a nie od marketu ...). Bardzo często może pomóc samo zwiększenie ilości spożywanego błonnika (np. inulina) - oczywiście trzeba trochę poczekać na efekty - nic od razu ... Czasem może być za mało kwasu żołądkowego, ... Ale ... zawsze trzeba rozpoznać problem - samemu czy z lekarzem - a nie wdrażać tysiąc rad sąsiadów ... i "sieci" ...
Uwaga - w rzeczywistości, analizując, należy patrzeć na rzeczywiste wiązania w związkach a nie na owe zapisy "wzorowo-zestawieniowe" acz ilości danego czynnika w związku też o czymś mówią ... ! no ale ... to już chemia organiczna ... i to już, przynajmniej dla mnie, "jazda na krawędzi motorem na tylnym kapciu i z wykrzywionymi lagami" ...
Substancje - wzory, ...
Cytrynian wapnia - Ca3(C6H5O7)2 - (biały proszek, rozpuszczalny w wodzie) - zawartość wapnia około 24%, tlenu około 45%, węgla około 28.9%
Cytrynian sodu Na3C6H5O7 - (biały proszek, rozpuszczalny w wodzie) - zawartość sodu około 10%, tlenu około 52%, węgla około 28%
Cytrynian magnezu - C6H6MgO7 - (biały proszek, rozpuszczalny w wodzie) - zawartość magnezu około 16%, tlenu około 50%, węgla ok. 33.6%
Cytrynian potasu - C6H5K3O7 - (biały proszek, rozpuszczalny w wodzie) - zawartość potasu 38%, tlenu około 37%, węgla około 23.5%
Cytrynian miedzi - Cu3(C6H5O7)2 - (zielono-niebieski proszek, rozpuszczalny w wodzie) - zaw. miedzi ok. 33% miedzi, tlenu ok. 39%, węgla ok. 25%
Cytrynian cynku - Zn3(C6H5O7)2 - (biały lub bladożółty proszek, rozp. w wodzie) - zawartość cynku około 34%, tlenu około 39%, węgla ok. 25%
Pikolinian cynku - C12H8N2O4Zn - (biały proszek, rozp. w wodzie) - zawartość cynku około 21%, tlenu około 20.7%, węgla ok. 45.6%, azotu ok. 9%
Węglan sodu - Na2CO3 - (biały proszek, rozpuszczalny w wodzie) - zawartość sodu około 43.4%, tlenu około 45.3%
Węglan wapnia - CaCO3 - (biały proszek, rozpuszczalny w wodzie) - zawartość wapnia około 40%, tlenu około 48%
Chlorek magnezu - MgCl2 - (białawe, szkliste "łuski", bardzo higroskopijny) - zawartość magnezu około 25.5%, chloru około 74.5%
Witamina C - C6H8O6 - (kwas askorbinowy) (biały lub kremowo-biały proszek, rozpuszczalny w wodzie) - węgiel około 41%, tlen około 54.5%
Kwas cytrynowy - C6H8O7 - (biały lub kremowo-biały proszek, rozpuszczalny w wodzie) - węgiel około 37.5%, tlen około 58.3%
Dobesylan wapnia - Ca(C6H5O5S)2 - wapń ok. 9.6%, siarka ok. 15%, tlen ok. 38%, węgiel ok. 34.5%
EDTA - kwas wersenowy - C10H16N2O8 - węgiel około 41%, tlen około 43.8%, azot ok. 9.6%
DMSO - C2H6OS - siarka ok. 41%, tlen ok. 20.5%, węgiel ok. 30.7%
MSM (siarka organiczna) - C2H6O2S - siarka ok. 34%, tlen ok. 34%, węgiel ok. 25.5%
Nafta (kreozyna) - C13H28, C15H32, ...
To co powyżej napisane - zebrane z różnych źródeł należy przecedzić przez własny rozum - zawsze może być gdzieś nieumyślna omyłka lub zaistnieje nowość naukowa zmieniająca tok myślenia - podane informacje należy traktować jako ciekawostkę mogącą, oczywiście, nawet dać nieco do myślenia i ciut do zdrowienia.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mieszanka z MMS, którą osobiście stosuję na obrzęki stóp, ból kręgosłupa i stawów, drętwienie palców stóp, ... w razie bólu i sztywności kręgosłupa, bólu kolan i stóp, napuchu stóp i kostek, może pomóc przy dnie moczanowej (tu dać cytrynian sodu) ... podaję jako ciekawostkę ... ;-). Taki skład stosuję przy istniejących obrzękach (chwilowo można nawet nieco dodać węglanu wapnia - nie stosować za długo - do 2-4 tygodni).
Dawniej (czasem i teraz jak nie chce mi się robić mieszanki) stosowałem/stosuję po prostu samo MSM + witamina C (łyżeczka + 1/4 łyżeczki) - 3-4 razy dziennie. Ale wydaje mi się, że mieszanka działa lepiej ... a na pewno skuteczniej działa na obrzęki i ukrwienie ...
Często po odczekaniu pewnego czasu na noc, dodatkowo jem ostropest popijając go sporą ilością wody).
- 3 - 4 łyżeczki dziennie (wypróbować indywidualnie)
- po posiłku (lub w trakcie) rozpuścić łyżeczkę w 1/2 szklanki wody i odczekać aż przestanie intensywnie musować. Popić wodą
- przez 1-2 tygodnie lub do wyraźnej poprawy stanu zdrowia + kilka dni (czasem, rzadko trzeba zażywać 3-4 tygodnie)
- podczas kuracji należy pić dużo wody
- po opisanych 1-4 tygodni zażywania zrobić przerwę - czasem kuracja pomaga na kilka miesięcy (!)
Skład:
MSM -------------------------------------- 600 - 700 g
Węglan wapnia ------------------------ 100 g (jak nie ma obrzęku to nie dodawać go ... wapń nie jest ogólnie zbytnio wskazany ... !)
Węglan sodu --------------------------- 200 g (lub lepiej zastosować cytrynian sodu)
Kwas cytrynowy ----------------------- 50-100 g (50 g gdy dany jest cytrynian sodu)
Witamina C (kwas askorbinowy) - 100 g
Całość bardzo dobrze wymieszać i trzymać w zamkniętym słoju.*** reszta kwasu cytrynowego, który nie zostanie zobojętniony (oraz wit. C) działa również na kamienie żółciowe, więc można w przypadku problemów z woreczkiem żółciowym i wątrobą "poczuć" nieco te organy ... co oznacza, że wypadało by rozpuścić owe złogi i ich się pozbyć - czy to metodą A.Moritz'a, czy podobną ale z łupinami ziemniaków a wcześniej należy zmiękczyć i nieco rozpuścić te treści - robi to poniekąd właśnie kwas cytrynowy ale lepszym jest kwas jabłkowy - 1/2 do 1 łyżeczki na 1 litr wody (wypić dziennie) i sobie tak popijać przez kilka czy nawet kilkanaście dni przed właściwym oczyszczaniem, które należało by zrobić - poczytać gdzieś sobie sobie ... Wyczyszczenie wątroby i woreczka (i prawdopodobnie również przy tym trzustki) zapewne spowoduje także obniżenie poziomu glukozy we krwi, zmniejszy zastój żółci i być może zmniejszy się także insulinooporność (sądzę, że raczej musi się zmniejszyć). O metodzie A.Moritz'a gdzieś już wspominałem (opisałem procedurę jej autora) ...*** (!) mieszanka dobrze, przynajmniej u mnie, działa na opuchnięte stopy i kostki oraz ból (uogólniony - kręgosłup, kolana, stopy, ...) ... Ale ... gdy nie ma obrzęków raczej pozbył bym się nieco i węglanu wapnia (za dużo wapnia nie jest wskazane) i węglanu sodu (w nadmiarze może zwiększać produkcję soku żołądkowego oraz czasem uszkadzać nerki) a razem z nimi kwasu cytrynowego. Skład po modyfikacji - np. : MSM - 600-700 g, Węglan wapnia 50 g, węglan sodu - 50 g (można wymienić na cytrynian sodu -100 g - chyba lepsza opocja), kwas cytrynowy 50-70 g, witamina C - 50-100 g.... Wątróbka i kamyczki reszta odpadów ...Dodam, choć powinienem to zrobić w innym miejscu gdyż to miejsce nie na toto gdyż albowiem o innym tu jest ... a może i się powtórzę się także ...Stan wątroby, stan oraz uwalnianie/zastój żółci są bardzo ważne dla działania całego organizmu ! Stłuszczenie wątroby (a co dopiero marskość), zablokowanie kanałów żółciowych, zablokowanie woreczka żółciowego i jago kanału mogą powodować tysiące dolegliwości od zwykłego swędzenia po rozstrój flory jelitowej (nawet SIBO), zaburzenia glikemiczne, niemożność rozkładu tłuszczu co wiąże się z upośledzonym wchłanianiem np. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ... i wiele, wiele innych dolegliwości. I ... ja osobiście uważam, że usunięcie woreczka żółciowego powinno być brane pod uwagę ale traktowane jako ostateczna ostateczność i nie jest prawdą, że człowiek bez woreczka będzie funkcjonował jak przed jego usunięciem ... bo tak nie będzie ...A co do oczyszczania z kamieni - oczywistą oczywistością jest, że nauka mówi ... niemożliwe ... choć ostatnio czytałem (dwa badania), że kwas cytrynowy, a właściwie, podobno, utworzony z niego cytrynian jest w stanie zmniejszyć (czyli rozpuścić) kamienie cholesterolowe (a takich jest większość w wątrobie, kanałach i woreczku). Podobnie ponoć działa kwas jabłkowy. Ale nie o tym ... Ten, kto zdecyduje się na taką kurację oczyszczania musi być świadomy, że ewentualne schodzenie kamieni do jelita może być bolesne. Dlatego jestem zdania, że lepiej nieco więcej czasu (niż w oryginalnym przepisie) poświęcić na ich zmiękczenie i częściowe rozpuszczenie stosując kwas jabłkowy rozpuszczony w wodzie - nie sok jabłkowy bo bardzo mocno działa na stan glukozy i powoduje dużą glikemię ! Co do kamieni - zawsze dobrze mieć diagnozę obrazową - ale kamienie można wykryć podobno mając doświadczenie i tylko ultrasonograficznie (nie widać ich w zasadzie i na rezonansie i na tomografie). Lecz dobrze przynajmniej wiedzieć czy nie ma jakiegoś giganta, który ewentualnie trwale zablokuje kanał - bo wówczas mamy problem, rzadki ale jest to możliwe ...Aby ograniczyć powstawanie kamieni żółciowych bardzo ważne jest przyjmowanie dużych ilości błonnika (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego) - badania mówią, że obecność błonnika wpływa na utrzymanie żółci w formie płynnej. Dobrze jest także spożywać sporo witaminy C, oczywiście najlepiej zawartej w naturalnych produktach. W przypadku zaistnienia kamieni żółciowych należy sobie zdać sprawę, że powstały one z powodu utrudnionego przepływu żółci, zbyt gęstej żółci lub z powodu jej zbyt małego wytwarzania - bez rozwiązania przyczyny problemu i naprawy ... kamienie szybciej czy wolniej powrócą ...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A.M.
Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊