Zdrowie 2
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
Ałaaaaaa!
Cholina czyli witamina B4.
Cholina jest witaminą z grupy B określona jako B4. Jest jedną z wielu niezbędnych substancji potrzebnych do działania organizmu. W rzeczywistości występuje w organizmie w postaci związków fosfolipidowych i uczestniczy w tworzeniu lecytyny, która to jest kluczowym składnikiem tkanek układu nerwowego (tkanka nerwowa, mózg). Więc niedobór choliny bezpośrednio przekłada się na pogorszenie działania np. mózgu.
Poziom choliny przekłada się na poziom acetylocholiny, która jest odpowiedzialna za wiele działań i funkcji – kurczenie się mięśni szkieletu, skurcze mięśni gładkich (np. przewodu pokarmowego, oddechowego i pęcherza), rozszerzanie się naczyń krwionośnych celem zmniejszenia ciśnienia krwi, … Acetylocholina bierze czynny udział w przepływie impulsów nerwowych – np. odpowiada za stymulację nerwu błędnego. Niedobór acetylocholiny może być przyczyną bezsenności (może dojść do zanikania fazy REM). Nadmiar, choć bardzo rzadki, też nie jest wskazany – objawia się zaczerwienieniem skóry oraz zwężeniem źrenic. Dodatkowo może dojść do duszności, podwyższenia ciśnienia tętniczego, zmiany rytmu bicia serca, skurcz oskrzeli, ślinotok, drżenie mięśni a nawet porażenie mięśni, biegunki, … Ciekawostka – wstrzyknięty botoks blokuje działanie acetylocholiny i ponieważ nerwy nie dostają impulsów okoliczne mięśnie są w bezruchu co przekłada się na długotrwały brak zmarszczek.
Cholina jest bardzo potrzebna kobietom w ciąży a właściwie nie im tylko bobasom w ich brzusiach – jej obecność w prawidłowej ilości przekłada się na prawidłowe wykształcenie układu nerwowego, w tym mózgu, u rosnącego dzieciątka.
Objawy niedoboru choliny - nie wszystkie są bardzo charakterystyczne i trudno jest bezpośrednio, bez jakichś badań powiązać je z brakiem choliny. Przy czym nie bada się bezpośrednio jej poziomu lecz sprawdza się poziom homocysteiny i na podstawie różnic jej poziomów określa się wpływ np. suplementacji choliny.
Objawy niedoboru witaminy B4 - bóle głowy, wahania nastroju, rozdrażnienie, lęki, męczliwość mięśni, bóle mięśniowe, brak koncentracji, pogorszenie się pamięci i ogólne ograniczenie sprawności umysłowej (uczenie się, zapamiętywanie, …), szumy uszne, zaburzenia rytmu serca, częste zaparcia, duże spowolnienie regeneracji wątroby co przekłada się na możliwość jej marskości i stłuszczenia, zwiększenie poziomo trójglicerydów oraz cholesterolu (zarówno cholesterol jak i trójglicerydy odkładają się w wątrobie), ... Niedobór choliny jest uważany za głównego winowajcę powstania niealkoholowego stłuszczenia wątroby i obumierania jej komórek a także wiąże się jej niedobór z uszkodzeniami i słabnięciem mięśni.
Na niedobór choliny narażeni mogą być wyczynowi sportowcy, ludzie ciężko pracujący, źle się odżywiający (zarówno ci co jedzą produkty i znikomej wartości odżywczej jak i u jaroszy niejedzących mięsa). Często niedobory mają osoby nadużywający alkohol.
Duże ilości choliny można znaleźć w żółtkach jaj, wątróbce i innych podrobach, mięsie wołowym, otrębach, orzechach, nasionach słonecznika, brokułach, szpinaku, soi, rybach, … (oczywiście przy dużych niedoborach nie obejdzie się bez „pastylek”.
- Cholina jest substancją raczej bezpieczną w suplementacji – za zupełnie bezpieczną dawkę dla przeciętnego człowieka uważa się 3.5 do 4 gramów – zazwyczaj suplementuje się ją u dorosłych przeważnie do 500 do 1000 mg – przy stanach demencyjnych (i innych mózgowych) od 1 do 2-2.5 gramów. Przedawkowanie nie daje zazwyczaj żadnych poważnych objawów poza np. biegunką, mdłościami ewentualnie niewielkim spadkiem ciśnienia czy wystąpieniem większego pocenia się przy czym pot ma często zapach zdechłej ryby.
- Suplementacja choliny zalecana jest w stanach przeciążenia, zapaleniu czy stłuszczenia i marskości wątroby.
- Cholinę w celach terapii nerwów często zaleca się przyjmować razem z cynkiem co zwiększa jej pozytywne działanie (np. na mózg i naczynia mózgowe). Bardzo dobrze wpływa na poprawę pamięci długotrwałej oraz zwiększenie koncentracji i uczenia się. Stosuje się ją prewencyjnie oraz leczniczo w chorobach demencyjnych e tym choroby Alzheimera.
- Cholina stosowana jest w leczeniu niektórych rodzajów padaczek, schizofrenii, depresji, choroby Tourett’a.
- Cholina w połączeniu z suplementacją magnezem obniża poziom glukozy we krwi oraz skutecznie leczy a nawet likwiduje zapalenie śródbłonka naczyń krwionośnych. Ochrania także układ nerwowy. Przy cukrzycy dodatkowo można dodać do tego chrom (uwrażliwia komórki na insulinę oraz obniża glikemię (500 do1000 mikrogramów (w lekkich stanach 200 do 500 / dzień).
Powtórzę to co napisałem gdzie indziej - są podawane wyniki badań sugerujące że długotrwały, duży nadmiar choliny oraz brak ruchu (ćwiczeń mięśniowych) może spowodować chwilowy lub dłuższy w czasie wzrost poziomu glukozy we krwi (np. poranny - wynika także z faktu, że cholina zmniejsza ciśnienie krwi i uspakaja pracę serca - rozszerza naczynia co zmniejsza jej przepływ - przez taki "zastój" nocny krew jest słabiej filtrowana - oczyszczana ...). Dodatkowo, przy dużym nadmiarze choliny, może nastąpić wzrost poziomu lipidów we krwi co przyczyni się, właśnie, do podwyższenia poziomu glukozy ... i np. wkurzającego swędzenia ciała ...
Nie zalecam brania dużych dawek i uzbrojenie się w cierpliwość ...
O cholinie jeszcze nieco ... - strona - Dieta KETO - możliwe skutki uboczne - Wątroba - Cukrzyca.
A.M.
Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊