Przejdź do treści
Zdrowie 2
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
 
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie  jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
 
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
 
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
 
Ałaaaaaa!



Takie conieco - coś o problemie prostatowym - prostata.


Prostata (gruczoł krokowy, stercz) - to takie, czasem, męskie utrapienie (panie maja brak takie coś …) a czasem dla niektórych wstydliwość i streso-trauma … Gruczoł ten położony jest poniżej pęcherza moczowego, a jej tylna część przylega bezpośrednio do czegoś co zwą odbytnicą. Prostata otoczona jest torebką z mięśni gładkich, które kurczą się w czasie ejakulacji czyli pozbywaniu się męskich bąbelków z witką w osłonie wodnistej.  Jest to czasami utrapienie dla niektórych panów – rozrost tego onego może (i powoduje) problem z siuraniem (… się czeka się, czeka … a tu siur, kap, kap, …), problem by korzonek stał się konarem i zapłonął, problemem, że jak ów korzonek się zrobił konarkiem to po chwili „merda” korzonkiem, problemem z „chceniem” oraz tysiącem powodów do stresu, depresji, … i zamknięcia się wew sobie … i już … Taka ona dola mężczyznów. Ponoć każdy pan powinien mieć co jakiś czas wykonany masaż tego owego … gruczołu (!), który może ale nie musi być koniecznie przyjemny … ale ponoć działa wyjątkowo leczniczo – no ale kto ma to robić ? – życzę szczęścia przekonać jakąś „naszą panią” by to zrobiła i nie określiła nas zbokami i głupolami ... Życzę skutku pełnej perswazji.
 
Rak prostaty a stosunki seksualne i wytryski – jest dużo badań których wynikiem jest, że wstrzemięźliwość płciowa oraz ilość wytrysków miesięcznie w dużej mierze przyczynia się do powstania problemów z prostatą oraz zaistnienia raka prostaty (35% nawet do 50%). Im rzadsze współżycie seksualne oraz im mniejsza ilość wytrysków nasionek tym częstsze są problemy z tym męskim gruczołem oraz częstsze problemy „gałązki męskiej” z bycia konarem😡 często zapalenia prostaty powstają z powodu zaległych złogów … przez „brak działania” …Więc … proszę szanownych pań … ! … do działa i do dzieła ! 😜 😍
 
Czasami, w pewnych momentach lekarze, od razu chcą „wyrżnowywać” męski problem … ja bym proponował dobrze przemyśleć sprawę i przeważnie (poza szczególnymi przypadkami) nie ma co się spieszyć z decyzją. Istnieje wiele terapii, które mogą pomóc (i często pomagają) bez inwazji skalpela. Oczywiście mogą one pomóc ale nie muszą – natomiast po ingerencji noża chirurga … lipa … nic już się nie da uczynić … I nie patrzcie panowie na przeżywalność po wycięciu gdyż ona jest ukazywana jako wysoki procent … ale tylko w okresie 5-ciu lat (a często są powtórki …) – przeżywalność bez operacji, przy zaawansowaniu – do 5 lat … Czasem po wycięciu … korzeń jest w stanie być korzeniem … a czasem … nie … i witką on to  … jest . Poza tym – przerost prostaty to zazwyczaj tylko przerost a nie żaden nowotwór – również nie każdy guzek jest rakiem … Nie każdy rak jest złośliwym … Tu należy się zastanowić ... czy pozwolić na wykonanie sobie biopsji – zarówno z powodu możliwego rozsiewu ewentualnie rakowych komórek (rak prostaty daje przerzuty do kości i płuc) ale także z powodu możliwości wtłoczenia szkodliwych bakterii (biopsja jest przez odbyt) – zdarzają się czasem dodatkowe, poważne problemy związane z wytworzonym stanem zapalnym ... a nawet może powstać sepsa… Niech każdy sam decyduje.
 
Raczej nikt nie jest w stanie podać rzeczywistej przyczyny problemów z prostatą czy też powstawania tam raka – milion możliwych przyczyn … czyli … nie wiadomo. Są oczywiście podawane różne możliwe przyczyny – geny, siedzący tryb życia i ogólny brak ruchu, podeszły wiek, przynależność etniczna i rasowa, czasem może to być dieta oraz różne toksyny. Długotrwały stres może przyczyniać się do problemów z prostatą (tak jak i do innych chorób i osłabienia organizmu).
 
Wysokie PSA – nie jest diagnozą obecności raka ! - może sugerować zarówno nowotwór prostaty, jak również występowanie innych schorzeń np. : zakażenie dróg moczowych, łagodny przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego, … więc panowie ... nie panikować !
 
Objawy problemów z prostatą – częstomocz, częste nocne oddawania moczu, nagłe parcie na mocz … ale często kapkap…, problemy z zatrzymaniem moczy i … pampersa mi daj …, brak możliwości oddania moczu mimo, że się chce i to bardzo, kamienie w pęcherzu moczowym, … Ogólnie są to objawy, które mogą występować także w innych schorzeniach – np. odkorzeniowo z kręgosłupa, wysoki cukier i cukrzyca (w tym neuropatia). Rak prostaty także może dawać objawy, które z nim nie są kojarzone – np. bóle bioder czy dołu kręgosłupa lub podbrzusza.
 
W „leczeniu” rozrostu prostaty (szczególnie łagodnym) często wykorzystuje się alfa-blokery - blokują one receptory alfa1-adrenergiczne co powoduje rozszerzenie tętnic obwodowych i zmniejsza ciśnienie tętnicze. Alfa-blokery blokując receptory komórek tkanek mięśniowych pęcherza, cewki moczowej i prostaty, przeciwdziałają ich skurczom, co ułatwia oddawanie moczu. Wpływają także korzystnie na metabolizm lipidów i glukozy. Często przy stosowaniu alfa-blokerów zatyka się nos – powód - rozszerzenie naczyń krwionośnych, w tym naczyń mięśni gładkich nosa. Ale … trudno nazwać to leczeniem, gdyż leczenie alfa-blokerami nie powoduje zmniejszenie prostaty … tylko „ułatwia” życie …
 
Zapalenie prostaty może być zarówno bakteryjne jak i wirusowe ! Może także wystąpić forma przewlekła. Przewlekłe zapalenie jest zwykle zapaleniem niebakteryjnym (ok. 90% przypadków) tylko ok. 10% to zapalenie bakteryjne. Często formy przewlekłe powstają po zaistniałym ostrym zapaleniu gruczołu.
 
Należy unikać leków przeciwhistaminowych oraz leków na kaszel – mogą nasilać objawy związane z powiększoną prostatą.
 
Witamina B12 a także witamina B6 brane oddzielnie, w dużych dawkach przez dłuższy czas, bez kilku innych witamin grupy B mogą przyczynić się do większego ryzyka powstania nowotworów, w tym raka prostaty … Ale badanie, które dało takie wyniki nie było badaniem randomizowanym i dość luźno prowadzonym … Niektóre inne opracowania zdają się przeczyć szkodliwości owych witamin, także suplementowanych oddzielnie …

Tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny co w przypadku osób zwanych mężczyznami wybitnie nie jest wskazanym ... nie wiem jak ... ale przydało by się pozbyć tłuszczyku ... co przy pewnych schorzeniach nie jest rzeczą łatwą ... Estrogeny znajdują się także w niektórych pokarmach - :genetycznie inaczej" soja i jej produkty, mięso, jajka, ... z hodowli "faszerowanej" hormonami i antybiotykami, ... są również obecne w wielu owocach, warzywach i ziołach - fitoestrogeny (zawierające dużo naturalnych estrogenów).
 


Cokolwiek i jakkolwiek przed jakimkolwiek naszym działaniem ... dobrze pozbyć się ewentualnych pasożytów, które mogą w nas siedzieć ... i powodować różne stany zapalne - są na to środki ziołowe (głównie na bazie piołunu), są i chemiczne. Dobrze działa także suszona, sproszkowana kurka ) grzyb - pieprznik jadalny (nie wolno suszyć w wyższej temperaturze niż 40-50 stopni Celsjusza ... bo nie będzie skuteczna a jest bardzo skuteczna).


Co może pomóc – szczególnie w łagodnym rozroście gruczołu krokowego?
 
  • Pestki dyni – 10-15 (do 30) gramów dziennie podzielone na 2 porcje (dobrze i długo gryźć) – stosować minimum 3-4 miesiące. Pestki dyni są skutecznym ale często niedocenianym środkiem. Można pić także olej z pestek dyni.

  • Beta-sitosterol – jest fitosterolem występującym m.in. w pestkach dyni, korzeniu pokrzywy, owocu palmy sabałowej, … – można go stosować zamiast pestek w ilości 80-160 mg dziennie, najlepiej podczas jedzenia. Działa podobnie do sterydów anabolicznych ale łagodniej i jest bezpieczny. Fitosterole (a więc i Beta-sitosterol) wpływają regenerująco na nabłonek gruczołu krokowego oraz zmniejszają jej obrzęk poprzez poprawienie jej zdolności wydzielniczej (co ułatwia m.in. oddawanie moczu). Fitosterole mają zdolność obniżania poziomu hormonu: dihydrotestosteronu, który stymuluje rozrost prostaty. Tego efektem jest obniżenia poziomu tego hormonu jest spowolnienie a nawet zatrzymanie rozwoju choroby. Przyczynia się do rozrostu tkanki mięśniowej.

  • Bor – suplementacja, jak podają badania, powoduje zmniejszenie zapadalności na raka prostaty od 20% do 65%, zależnie od wieku (poprzez hamowanie aktywności proteaz serynowych). Zmniejsza również możliwość ewentualnego zezłośliwienia komórek prostaty. Bor może także ograniczać ryzyko zapadania na choroby reumatyczne (ogranicza autoagresję organizmu). W większych dawkach może być toksyczny – bezpieczny w dawkach do 5 mg dziennie (dużo go mają w sobie np. orzeszki ziemne). Bor zmniejsza ilość aktywnego estrogenu.

  • Selen – jest potrzebny w organizmie w bardzo małych ilościach - należy uważać z przedawkowaniem i ewentualnie suplementować go wyłącznie przy jego niedoborach – Co do nadmiaru selenu – może prawdopodobnie przyczynić się do powstania cukrzycy 2 oraz  zaostrzania się i tworzenia nowotworów (w tym prostaty) – niestety … różne badania raz to potwierdzają a raz temu zaprzeczają … Zbyt mała ilość selenu powoduje małą ruchliwość męskich główek z ogonkiem oraz spadek libido …

  • Cynk – niedobór cynku sprzyja chorobom stercza. Cynk przyspiesza metabolizm testosteronu oraz przyczynia się do jego właściwego poziomu.

  • Umiarkowany ruch

  • Witamina D (!)

  • Likopen – antyoksydant (przeciwutleniacz) z grupy karotenoidów – roślinny, czerwony barwnik. Potrafi ponoć regenerować inne antyoksydanty. Uważany za skuteczny w prewencji oraz w likwidowaniu nowotworu prostaty, trzustki, płuc, piersi, … Niestety badania są niepełne i trudno powiedzieć coś więcej i potwierdzić lub zaprzeczyć jego dobroczynne działanie – działa dobroczynnie ponoć przy wielu innych schorzeniach, także metabolicznych. Dużo go znajduje się w pomidorach i ich przetworach. Znajduje się także w borówkach, czerwonych winogronach, porzeczkach, burakach, papryce, pieczywie pełnoziarnistym, … Podobno Likopen lepiej się wchłania po poddaniu go wysokiej temperatury.

  • Olej lniany

  • Warzywa krzyżowe -  kapustne (kapusta, brokuły, brukselka, …) – są badania mówiące, ze związki fitochemiczne występujące w warzywach krzyżowych  skutecznie zapobiegają oraz hamują procesy powstawania raka prostaty. Występuje w nich m.in. sulforafan – bardzo silna substancja przeciwnowotworowa – substancja skutecznie, znacznie hamuje wzrost komórek nowotworowych oraz stymuluje śmierć tych komórek.

  • Diindolometan (DIM) - substancja znajdująca się w warzywach kapustnych - badania potwierdziły jego skuteczność w zapobieganiu raka piersi, macicy oraz jelita grubego. był testowany z pozytywnym wynikiem pod względem zapobiegania i łagodzenia skutków przerostu gruczołu krokowego oraz w niwelowaniu objawów napięcia przedmiesiączkowego.

  • Kurkumina – zmniejsza aktywność enzymu aromatazy - enzymu który przekształca testosteron w estrogen.

  • Bardzo dobrze na stany zapalne prostaty robi zioło -  wierzbownica drobnokwiatowa. Jest to poparte wieloma badaniami. Napar wierzbownicy obniża stężenie prostaglandyny, hormonu odpowiedzialnego za stan zapalny w prostacie – zmniejsza również prawdopodobieństwo powstania raka prostaty.

  • Pokrzywa – poza jej działaniem czyszczącym na organizm oraz działaniu przeciwzapalnym posiada właściwość blokowania enzymu 5-alfa-reduktazy, który jest odpowiedzialny za przemianę testosteronu w enzym DHT, który m.in. odpowiada za powstanie przerostu stercza. Udowodniono, że polisacharydy i lektyny obecne w korzeniu pokrzywy zapobiegają metabolizmowi komórkowemu prostaty i jej wzrostowi. „Zwykłe” herbatki może nie wyleczą ale bardzo mogą pomóc w leczeniu nowotworu gruczołu krokowego.

  • Mniszek pospolity – nie jest to do końca przebadane ale wysoce prawdopodobne jest, że herbatki z korzenia mniszka są w stanie pomóc w uśmiercaniu komórki rakowe (bez szkody na inne komórki). W wykonywanych badaniach były wykorzystywane głównie skondensowane preparaty z korzenia mniszka, które rzeczywiście niszczyły komórki rakowe.

  • Nawłoć pospolita – głównie przez działanie moczopędne (także zwiększa ilość wytwarzanego moczu) i przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.  Nawłoć dobroczynnie działa na naczynia krwionośne – wzmacnia je, uszczelnia oraz rozszerza, wzmacnia serce.. Głównym czynnikiem przeciwzapalnym jest ponoć lejokarpozyd (glikozyd fenolowy).

  • Kozieradka – preparaty z kozieradką i z kozieradki dobrze sprawdzają się przy przeroście prostaty. Dodatkowo zwiększa ona poziom testosteronu.

  • Buzdyganek naziemny – łagodzi stany zapalne oraz zmniejsza ból. Ma działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwnowotworowe. Likwiduje on wolne rodniki oraz wspiera procesy detoksykacyjne. Ma działania naprawcze na układ moczowo-płciowy, wzmaga libido (zarówno u mężczyzn jak i kobiet), potęguje korzenienie męskiego korzenia … Za sprawą obecnych w buzdyganku saponin wpływa także nieco na zwiększenie poziomu testosteronu i przyrost masy mięśniowej.

  • Korzeń maca – zmniejsza rozrost prostaty i wpływa dodatnio na libido.

  • Kwercetyna – flawonoid – silny przeciwutleniacz - pomaga w wielu przypadkach zapalenia prostaty. Kwercetyna jest skuteczna również przy nowotworze prostaty (oraz innych nowotworach) - indukuje śmierć komórek nowotworowych oraz hamuje ich wzrost. Kwercetyna ma działanie przeciwhistaminowe (blokuje jej wytwarzanie), działa przeciwalergicznie. Kwercetyna przyczynia się do hamowania adipogenezy, czyli tworzenia się nowych komórek tłuszczowych (...w trakcie dalszych badań). Substancja ta rozrzedza krew oraz działa nieco przeciwzakrzepowo, uszczelnia naczynia, stosowana jest również w leczeniu żylaków. Taka ciekawostka - kwercetyna spowalnia metabolizowanie alkoholu ... więc organizm jest bardziej i dłużej podtruty - a więc np. może niektórych boleć głowa nawet po lampce winka (tam kwercetyna) ... a na pewno picie wina (lub nalewki wiśniowej - tu też ona ...) wraz z  wódeczką skończy się szybszym brakiem możliwości myślenia i chodzenia ( czasem i spłynięciem pod stół ...) a także późniejszym wieeelkim kacem ... Równie dziwnie będzie działać czysta wódeczka zaprawiona sokiem np. z wisienek ... - te ciekawostki znane są niektórym z własnych przeżyć ... Flawonoid ten znajduje się m.in. w zielonej herbacie, cebuli - zwłaszcza czerwona (bardzo dużo jest jej w łupinach cebulowych), kapuście czerwonej i białej, jabłkach, jagodach, borówkach, aronii, czarnym bzie (owoce), czarnej porzeczce, winogronach, wiśniach, … znajduje się również w miodzie, oregano, liściach laurowych, lubczyku, .... Dobre preparaty z kwercetyną nie są tanie - najlepiej, chcąc podnieść jej ilość, popijać herbatki z podgotowanych łupin cebuli ...

  • Kwas jabłkowy - ma działanie przeciwproliferacyjne (przeciwrozroztowe, przeciwmnożeniowe) na komórki – także nowotworowe. Ma również działanie przeciwzapalne.

  • Bylica roczna (słodki piołun, szałwie chińska, artemizyna, artemisia annua) – roślina jednoroczna, w Polsce rzadko występująca. Znajdująca się w tej roślinie artemizyna skutecznie leczy malarię. Substancja to wykazuje mocne działanie antynowotworowe (silnie reaguje z jonami żelaza i tworzy reaktywne formy, które niszczą komórki rakowe bez szkody dla zdrowych komórek – komórki nowotworowe potrzebują dużo żelaza, które absorbują i tu działa artemizyna – wytwarzają się agresywne wolne rodniki, które niszczą komórkę nowotworową). Bardzo dobrze sprawdza się przy białaczce. Bylica roczna ma silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze, leczy także choroby odkleszczowe. Zioło działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo a także stabilizuje poziom glukozy we krwi. Roślina i wyciągi z tej rośliny działają odstraszająco np. na komary. Artemizyna w postaci naparów, nalewek, ekstraktów, … z bylicy rocznej słabo się wchłania w przewodzie pokarmowym … lepiej wchłanialną jest postać półsyntetyczna.

  • Cytryna (razem ze skórką) - istnieją badania (już od laf 70-tych XX wieku), które opisują skuteczność cytryn w leczeniu pewnych typów nowotworów. Przeważnie używana była cała cytryna lub jej skórka oraz (częściej) ekstrakt z cytryny. Skórka cytryny zawiera ok. 10 x więcej witaminy C niż miąższ. Ogólnie cytryna jest dobrym antyoksydantem. W cytrynie znajduje się sporo kwasu cytrynowego, który zapobiega wiązaniu się wapnia, który nie jest wskazany przy obecności raka (choć rożni różnie do tego podchodzą) i może być dodatkowo szkodliwy dla układu krwionośnego.

  • Kwas elagowy - związek polifenolowy - występuje w sporych ilościach w owocach (maliny, jeżyny, truskawki, owoc granatu) oraz w orzechach (włoskie, pekan) a także w owocach i kwiatach dzikiej róży - mrożenie np. owoców powoduje bardzo duży ubytek tej substancji. Ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe. Wykazano jego pozytywne właściwości w zakresie leczenia nowotworów - trzustki, żołądka, prostaty, piersi, pęcherza moczowego, chłoniaka, ... Hamuje rozrost komórek rakowych i indukuje ich śmierć oraz zmniejsza możliwość występowania mutacji komórek. Kwas ten obniża poziom glukozy we krwi oraz chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami które występują czasem np. przy cukrzycy czy chorobach typowo neurodegrdacyjnych. Uwaga - o ile przyjmowanie kwasu np. w owocach jest bezpieczne to suplementacja "pastylkowa" może być różnie odebrana przez organizm - kwas może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, wiec warto poszukać coś więcej na ten temat lub spytać lekarza ... Kwas elagowy jest dość słabo przyswajalny.w organizmie - nie ma ustalonej jeszcze dawki dziennej )(stosowano go w dawkach nawet ponad 1000 mg dziennie) - dalej są prowadzone badania.

  • MSM - siarka organiczna - może być pomocna w leczeniu powiększonej prostaty (także przy nowotworze) - siarka i jej związki są silnie przeciwzapalne i mają działanie również i przeciwnowotworowe (hamuje ich cykl komórkowy i redukuje namnażanie).

  • Rezweratrol - bardzo silny antyoksydant z grupy bioflawonoidów, klasyfikowany jako fitoestrogen - ma działanie przeciwstarzeniowe na organizm.Jest substancją silnie przeciwzapalną i przeciwbakteryjną, bardzo skutecznie neutralizuje wolne rodniki - potrafi pokonywać barierę krew-mózg co pozwala jej chronić również mózg i układ nerwowy, zwiększa przepływ krwi w mózgu. Rezweratrol zmniejsza poziom glukozy we krwi oraz nadzoruje poziom insuliny i zmniejsza na nią oporność komórek - przeciwdziała cukrzycy typu 2. Zapobiega odkładaniu się tłuszczu - działa odchudzająco. Potwierdzone jest dobroczynne działanie rezweratrolu na stawy, wątrobę oraz serce. Ma potwierdzone skuteczne działanie przeciwnowotworowe na różne rodzaje raka (w tym prostaty) - hamuje wzrost guzów na wszystkich etapach rozwoju - zapobiega podziałom komórek rakowych i przyczynia się do ich apoptozy (śmierci). Zmniejsza stan zapalny prostaty. Rezweratrol występuje w dwu postaciach - naturalnej (w roślinach) oraz wytworzonej (a właściwie przetworzonej) w procesie fermentacji (kiszenie, fermentacja winna) i działania wysokiego pH. Można do znaleźć  w bardzo wielu roślinach - orzeszki ziemne. ciemne winogrona (głównie w skórce od 50 do 120 mg/g), jasne winogrona (również rodzynki), borówki, żurawina, śliwki, maliny, czarna porzeczka, rabarbar, pomidory (skórka), kakao i gorzka czekolada, ... Szkodliwość - podobno może przyczyniać się do uszkodzeń DNA komórek (badania są niejednoznaczne), w dużych dawkach może nasilać czynnik ryzyka miażdżycy i uszkodzeń naczyń krwionośnych oraz serca a z kolei przy stosowaniu zbyt niskich stężeń może powodować rozrost nowotworów ... - Badania nad rezweratrolem trwają ...Obecnie stosowane dawki substancji -  200-500 mg/dzień (zwyczajowo 500 mg dziennie) - ale w niektórych opisywanych przypadkach stosowane dawki były większe - 2-5 g/dziennie. Jako suplement jest stosunkowo słabo biodostępny - ma niewielką wchłanialność w jelitach ... Może zaburzać działanie niektórych leków - statyn, leków przeciwhistaminowych (Allegra), leków przeciwzapalnych (ibuprofen, naproxen), ...


  • Solanina - glikoalkaloid występujący w kiełkach ziemniaka oraz jego skórce, kwiatach oraz łodydze i liściach ... bardzo mała ilosć w miąższu dojrzałej bulwy - jest wytwarzana jako ochrona rośliny przed drobnoustrojami. Im ziemniak bardziej dojrzały tym mniej solaniny zawiera - przechowywanie ziemniaków w jasnym świetle oraz w za niskiej temperaturze zwiększa ilość tej substancji. Substancje podobne - tomatyna (pomidor), solasonina (bakłażan). Oprócz solaniny aktywnym glikoalkaloidem w ziemniaku jest również chakonina. Zjedzenie pewnej ilości pożywienia z dużą ilością solaniny, w dawkach toksycznych, (2-5 mg /kg masy ciała) może wywołać - bóle brzucha, bóle głowy, nudności i wymioty, obfite poty, biegunkę, skurcz oskrzeli, zaburzenia świadomości, śpiączkę oraz zaburzenia pracy serca, zapalenie nerek, .... Solanina ma zdolność hamowania procesów nowotworowych oraz zmniejsza szkodliwość niektórych chemikaliów rakotwórczych (głownie udowodnione pozytywne działanie na nowotwory układu pokarmowego ale nie tylko) - działa wybiórczo, selektywnie, na komórki rakowe omijając komórki zdrowe. Solanina jako chlorowodorek solaminy, była (a czasem jeszcze dalej jest stosowania)  w leczeniu stwardnienia rozsianego (likwidowała drżączkę), nerwobóli, nerwowości i tików nerwowych. Sok ziemniaczany ma właściwości antyutleniające (ogrzewanie zwiększa tą własność). Niektórzy piją sok z surowego ziemniaka (nie za dużo ..!. - np. 1/2, 1/3, czy 1/4 szklanki 2 x dziennie) - ogólnie zaleca się obrać ziemniak ze skórki (np. przy stosowaniu leczniczym na jelita, na wrzody żołądka, przeciwbólowo, na dnę moczanową, ...) ale czasem, przeciw nowotworom niektórzy zalecają zostawić połowę lub nawet całą skórkę - ziemniaki należy zetrzeć na tarce lub użyć sokowirówki, odcedzić sok, poczekać aż "męty" (czyli skrobia) opadną na dno i pić sam płyn w niewielkich ilościach (przed wypiciem można dolać nieco wody by go rozcieńczyć) - każdy musi się obserwować i reagować w razie wystąpienia niepokojących objawów np. zmniejszeniem ilości wypijanego soku. Zaleca się pić sok 20-30 minut przed posiłkiem. Konsumowanie soku może zwiększyć bulgotanie w jelitach oraz zagazowywanie najbliższego otoczenia ... choć nie u każdego ... Sok może zmniejszyć kwasotę żołądka, co nie do końca może być dobre dla organizmu (np. może się zmniejszyć trawienie a wiec wchłanianie tego co potrzebne lub zaistnieje objaw refluksu) ... Nie powinno się pić soku zbyt długo bez czasowej przerwy w suplementowaniu (np dwa, trzy tygodnie i przerwa tydzień). Dzieciom oraz paniom w ciąży ... nie dajemy ...










... nic co ludzkie nie jest mi obce ... błądzenie też ...
... nikogo do niczego nie namawiam ... zmuszam tylko do myślenia ...





A.M.



 Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
 
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊
 
Wróć do spisu treści