Zdrowie 2
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
Ałaaaaaa!
Ech ta prostata.
Prostata (stercz, gruczoł sterczowy, gruczoł krokowy) się znajduje w rodzaju męskim człowieka i to każdym onym, czyli on ma a ona nie ma … Pełni to to ważne funkcje w organizmie – funkcja główna to produkcja płyny gdzie rodzaj męski przetrzymuje i odżywia swe „ruszające się, przeważnie żwawo, główki z ogonkiem”.
Problemy z prostatą – zapalenia (też powodują przerost, który może być tylko napuchem), przerost (tzw. łagodny przerost prostaty) oraz rak (nie każdy przerost to rak ! – przeważnie nie jest to rak). Badanie podstawowe to ... miłe-niemiłe (rzecz gustu 😉…) gmeranie palcem w otworze tylnym zwane per rectum. Oczywiście później mogą być i inne badania np. rezonans magnetyczny i innePrzy przeroście następują problemy z oddawaniem moczu i opróżnianiem do końca pęcherza moczowego. Najczesciej występujące objawy to: częste oddawanie moczu (a czasem … on to może mieć problemy z posiurnikowaniem w slipki – co trochę nie fajne samopoczuciowo), czasem mocz oddawany jest …długo i minimalnie, może zdarzyć się zatrzymanie moczu … i to już całkiem nie fajne a nawet groźne. Lekami „doktora medycyny” są najczęściej leki stosowane także w chorobach serca (alfa-blokery: tyrazosyna, doksazosyna, alfuzosyna, tamsulosyna, …) – rozkurczające mięśnie gładkie (chodzi tu o mięśnie gruczołu krokowego i układu moczowego) i rozszerzające naczynia krwionośne – zmniejszają więcej lub mniej ciśnienie tętnicze. Stosowane są również leki sterydowe np. finasteryd, dutasteryd, … - efektami ubocznymi są efekty braku efektu działania męskiego tegoczegoś a nawet czasem niechęć do wykonania efektu, baaa nawet myśli o efekcie blakną … więc ... lipa, klapa, eeech, i po pticach, … czyli nie jest fajnie … Przy raku, czyli gdy już jest na poważnie stosowane są też inne leki (np. enzelutamid, apalutamid, darulutamid) – ograniczają ponoć możliwość przerzutów ale … dla organizmu może być różniście … ☹ … no ale jak się ma to chodzące do tyły zwierzę to nie wiadomo czego się chwytać i co robić jak jeszcze chciało by się pożyć na tym padole …
Gdy leki na przerost naszej prostaty nie chcą działać to zaczyna się nami interesować oddział chirurgiczny … Ogólne problemy z chcemy a nie idzie czy wstajemy w nocy i dreptamy są niczym dla naszego, delikatnego i poetyckiego męskiego ego w stosunku do problemów mogących się pojawić i bardzo często się pojawiających po ingerencji pana ze skalpelem, który tylko czeka by nas….ajajaj … nas pozbawić tego czegoś … tak brutalnie ostrym nożykiem … Często później, jak chodzi o nasze działania bojowe, to możemy sobie tylko poobserwować na treściwych filmach a i tego nam się może odechcieć … snifffff …
Nie zniechęcam i nie namawiam w żaden sposób na zaniechanie brania leków „ogólnie medycznych” ale często wydaje się być lepszym stosowanie ziół – szczególnie w początkowych i średnich rozrostach gruczołu. Zioła stosowane w terapii przerostu prostaty mają zazwyczaj charakter – diuretyczny, rozszerzający naczynia krwionośne oraz czyszczący je ze złogów, zwiotczający mięśnie gładkie, przeciwzapalny i są silnymi antyoksydantami.
Często stosowane zioła: palma sabałowa (owoc), świerk pospolity (lignany pozyskane z rośliny - to polifenole o właściwościach antyrakowych – silnie działają właśnie na prostatę – np. preparat „HMRlignan”), wyciąg z kory sosny (nie z kory głównej lecz z warstwy pod tą korą – może nieco słabiej ale sądzę, że można użyć igieł sosnowych z gałązkami), ekstrakt z pestek winogron, wierzbownica wielokwiatowa, wierzbówka kiprzyca, korzeń pokrzywy (w sumie nie wiadomo dlaczego ale pomaga). Często wymieniana jest substancja – likopen (barwnik czerwony) – zawarta głównie w dojrzałych pomidorach (2 do 20 mg na 100g pomidorów – dawka terapeutyczna to 30-40 mg dziennie … więc trzeba by się jedzeniowo wysilić …). Inną substancją pomocną w terapii przerostu i zapalenia prostaty jest substancja z grupy fitosteroli – beta-sitosterol (inne fitosterole również – fitosterole regenerują m.in. nabłonek prostaty a przy okazji zwiększają jej zdolność wydalniczą co powoduje zmniejszenie obrzęku onej samej. Beta-sitosterol przyczynia się także do zwiększenia ilości hormonów anabolicznych (co może przełożyć się na powiększenie masy mięśniowej) oraz zmniejszą ilość cholesterolu poprzez zmniejszenie jego wchłaniania w przewodzie pokarmowym (jelito cienkie) i zwiększenia jego wydalania z organizmu – przekłada się to na zmniejszenie jego poziomu we krwi. Może zaistnieć zwiększenie produkcji cholesterolu przez wątrobę (ale nie dorównuje jego utracie). Beta sitosterol usuwa głównie „zły” cholesterol LDL Bierze udział w powstawaniu witaminy D w organizmie. Jest antyoksydantem i ma właściwości przeciwzakrzepowe. Znajduje się np. w otrębach ryżowych, orzeszkach ziemnych, kiełkach pszenicy, pestkach dyni, owocach palmy sabałowej, w orzechach nerkowca, … Beta-sitosterol nie powinien być stosowany przez osoby młode i kobiety w ciąży oraz osoby o prawidłowym poziomie cholesterolu (!).
Ważnymi suplementami w terapii są: witamina D oraz cynk (jest go dużo we prostacie – a przynajmniej powinno być dużo).
Bardzo skuteczna w terapii, szczególnie przewlekłego zapalenia prostaty, jest kwercetyna (flawonol - należy do flawonoidów - żółty lub białawy, czasem pomarańczowy i oliwkowy barwnik) - nie rozpuszcza się w wodzie - rozpuszczalna jest w tłuszczach i alkoholu .Stosunkowo słabo wchłania się z pożywienia. Najczęściej w przyrodzie występuje w formie glikozydów. W formie wolnej występuje np. w kwiatach głogu oraz kwiatach kasztanowca (nie tylko). Kwercetyna, w różnych ilościach, występuje np. w: brokułach, kaszy gryczanej (200-800 mg / 100 g produktu), kapuście, czosnku, cykorii, papryce, czerwonej cebuli (35-120 mg / 100 g produktu - ale w skórce i białej i czerwonej do 4000 mg / 100 g skórki), pomidorach, surowe kapary (180-250 mg / 100 g produktu), selerze, szpinaku (130-180 mg / 100 g produktu), czarnej porzeczce, aronii, borówce (czarna jagoda), wiśniach, truskawkach (300-400 mg / 100 g produktu), żółtych śliwkach, gruszkach, figach, jabłkach, winogronach (głównie ciemne), oregano, kurkumie, liściach laurowych, koprze, imbirze, bazylii, lubczyku, pietruszce, dziurawcu, rumianku, rucie, szczawiu, miłorzębie japońskim, nawłoci pospolitej, zielonej herbacie (490 mg w 1 litrze napary zrobionego z 3 g suszu) czy wymienionych wcześniej - kwiatach kasztanowca oraz głogu.Kwercetyna jest bardzo silnym roślinnym związkiem antyoksydacyjnym. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne, likwiduje obrzęki. Hamuje (a nawet czasem cofa) rozrost nowotworów - np. prostaty, piersi i płuc. Ma działanie przeciwcukrzycowe - zapobiega przemianie glukozy w sorbitol, którego nagromadzenie powoduje powikłania cukrzycowe - retinopatia, neuropatia, zaćma cukrzycowa czy nefropatia. Używa się jej jako skuteczny dodatek w terapii choroby Alzheimera i Parkinsona. Związek ten zapobiega miażdżycy i zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych a także zmniejsza ich kruchość, działa przeciwzakrzepowo. Kwercetyna hamuje produkcję i uwalnianie zarówno histaminy jak i innych substancji "alergicznych" - działa więc przeciwalergicznie. Ma zdolność hamowania tworzenia komórek tłuszczowych. ---- o kwercetynie jest także nieco napisane na podstronie "Różne - Róźnie - Różniście".
Kwercetyny jest więcej w niedojrzałych owocach i w skórce tych owoców (w cebuli w "łupinach"), fermentacja zmniejsza ilość tej substancji..
Kwercetyna może wchodzić w interakcje z lekami - warto przed suplementacją to sprawdzić (np. z digoksyną, cyklosporyną, ...).
Dawkowanie - najczęściej 300 do 1000 mg dziennie w dawce podzielonej na 3. Może być spokojnie stosowana przez długi czas.
Jeszcze raz przypominam – ziółko by dało odczuwalną poprawę musi mieć czas … Poprawa prawie zawsze wystąpi ale u jednych po 3 dniach a u innych po tygodniu, dwóch czy miesiącu. Najszybciej diuretycznie (a także opróżnianiu całkowitym pęcherza) powinna zadziałać pokrzywa. Dajmy mu szansę i wytrzymamy …
Zioła tanie i ogólnodostępne …
Wierzbownica wielokwiatowa – bardzo pomocna w terapii rozrostu gruczołu krokowego. Ma działanie hormonalne – zmniejsza ilość hormonu odpowiedzialnego za powstawanie przerostu gruczołu krokowego (dihydrotestosteron - DHT). Wierzbówka (flawonoidy i fitosterole) znosi stan zapalny prostaty obniżając stężenia prostaglandyn (hormony odpowiedzialne za objawy stanu zapalnego). Pomocna jest także w stanach zapalnych układu jelitowego i moczowego (również działanie moczopędne), pomaga regenerować naskórek. Roślina ma także właściwości przeciwłojotokowe i może być stosowana także jako płukanka w walce z przetłuszczającą się skórą głowy i włosami. Aby odczuć efekty trzeba poczekać … czasem kilka tygodni … ziółka nie działają tak szybko jak „proszek” na objawowy ból głowy.
Wierzbownica wielokwiatowa - herbatka – 1 łyżka suszu ziela na szklankę wrzątku, zaparzać 15-20 minut (niektórzy dosłownie chwilę zagotowują) – pić 2-4 razy dziennie po szklance.
Wierzbownica wielokwiatowa - nalewka – 1 kopiata szklanka (250 ml) zmielonego ziela wsypać do słoika i zalać 500 ml alkoholu (40-70%). Odstawić na 2-3 tygodnie po czym przecedzić i zlać do ciemnej butelki. Użycie – 2 - 4 razy dziennie po 10 ml (2 łyżeczki). Uwaga – roślina może zaburzać cykl menstruacyjny u pań.
Wierzbówka kiprzyca – stosowanie podobnie (choć działanie nie do końca takie same) jak wierzbówka wielokwiatowa.
Korzeń pokrzywy – pokrzywa zwyczajna ma bardzo wiele dobroczynnych właściwości. Ma w swym składzie wiele mikroelementów oraz witamin, oraz mnóstwo innych substancji – acetylocholinę, cholinę, flawonoidy, lektyny, lignany, serotoninę, sterole, terpeny, antocyjany, … Podobnie działa ziele pokrzywy – korzeń ma działanie „silniejsze”. Tu wspomnę tylko o właściwościach, które działają na prostatę i układ moczowy. Pokrzywa jest silnym diuretykiem – działa moczopędnie a przy okazji czyści organizm z toksycznych metabolitów zalegających w komórkach co przekłada się także na zmniejszenie zmian miażdżycowych w układzie krążenia. Ma działanie lekko przeciwzakrzepowe. Dodatkowo ułatwia opróżnianie pęcherza moczowego i sprawia, że jest ochocze sikisiku a nie nudne czasowo kapukapu. Pokrzywa hamuje działanie enzymów, które rozkładają testosteron co sprawia, że jest go więcej i dłużej (testosteron odpowiada również za przerost gruczołu krokowego). Zalecana jest również w terapii nowotworowej. U niektórych obniża poziom glukozy we krwi.
Odwar z pokrzywy – 2 kopiate łyżeczki suszonego korzenia pokrzywy na szklankę wody (250 ml). Doprowadzić do wrzenia i gotować 5-7 minut. Zostawić na 10-15 minut i odcedzić. Stosowanie – szklanka dziennie, podzielona na 2-3 porcje. Po 2-3 tygodniach stosowania zrobić 2 tygodnie przerwy i można powtórzyć.
Napar z pokrzywy – 1-2 kopiate łyżeczki suszonego korzenia pokrzywy zalać szklanką wrzątku (250 ml). Zaparzać 15-20 minut i przecedzić. Pić 4-5 razy dziennie po 1/2 szklanki. Po 2-3 tygodniach stosowania zrobić 2 tygodnie przerwy i można powtórzyć.
Uwaga - stałe branie dużych dawek preparatów z pokrzywy może wywołać reakcję alergiczną (… ale nie musi). Nie jest zalecana w przypadku nowotworów narządów rodnych kobiet.
Nalewka z kwiatów głogu – 100-150 gramów kwiatów głogu zalać 500 ml 40-50% alkoholem (niektórzy zalecają go podgrzać). Odstawić w ciemne miejsce na 2-4 tygodnie co jakiś czas wstrząsając. Przefiltrować i przelać do ciemnych butelek. Stosowanie - 1 do 2 razy dziennie po 5-10 ml (1 do 2 łyżeczek) nalewki. Podobnie można zrobić nalewką z kwiatów kasztanowca (tu kwiatków nieco mniej 80-100 gramów). Nalewka (jedna i druga) obniża lekko ciśnienie tętnicze.
Biała huba brzozowa (pniarek brzozowy, białoporek brzozowy) – szczególnie można go z powodzeniem użyć przy nowotworze prostaty (ale sadzę, że sprawdzi się także przy przeroście prostaty). Czarna huba (czaga) również może być zastosowana w problemach z gruczołem krokowym.
P.S.
Preparatów w celach „prostatycznych” nie brałem bo jeszcze mi nie są nadane …
Więcej i może nieco inaczej na stronie - Prostato ma, strapienie me ...
A.M.
Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊