CEWKA WYSOKIEGO NAPIĘCIA (zapłonowa)
Cewki zapłonowe są stosowane w rozdzielaczowych (mechaniczne - kopułka) i bezrozdzielaczowych układach zapłonowych (elektronicznych). Cewka z rysunku - konwencjonalna używana jest w układach rozdzielaczowych. Cewka z rysunku dwuiskrowa stosowana bywa zarówno w układzie z rozdzielaczem (rzadko) jak i z układem elektronicznym w silnikach z parzystą liczbą cylindrów. Cewka jednoiskrowa z rysunku w galerii jest stosowana w nowszych systemach bezrozdzielaczowych.
Cewka jednoiskrowa, montowana jest jako jedna na każdy cylinder, bezpośrednio na świecę zapłonową. Jest to teoretycznie najlepszy wariant cewki. Brak jest przewodów zapłonowych, może mieć stosunkowo niewielkie wymiary a przy tym dużą moc. Cewka taka jest także najlepiej sterowalna przez komputer pojazdu. Wadą jest jej mniejsza żywotność (zwykle) w stosunku do konwencjonalnej. Aby zniwelować mozliwość przeskoku iskry podczas zamykania obwodu uzwojenia pierwotnego stosuje się w obwodzie uzwojenia wtórnego diodę wysokonapięciową. Napięcie w momencie zamknięcia obwodu może osiągnąć po stronie wtórnej 1500 -2000V. Dioda ta umożliwia przepływ prądu tylko w chwili rozwarcia obwodu. Ważne by podczas "zabawy" z taką cewką nie podać odwrotnie napięcia bo spowoduje to zniszczenie owej diody i w zasadzie cewki - będzie miała niekontrolowane iskrzenia.
W rozdzielaczowych układach zapłonowych nie stosuje się diod w obwodzie uzwojenia wtórnego bo sprawę załatwia stratne iskrzenie w rozdzielaczu.
Terminale:
15 ..... + po stacyjce
1 ....... masowany przez komputer, moduł, rozdzielacz, ...
4 ....... wysokie napięcie
•
Bardzo często cewka wysokiego napięcia zweryfikowana pomiarami statycznymi - rezystancja uzwojenia pierwotnego i wtórnego, brak zwarć, ... robi "psikusy" w samochodzie. Często wady cewek uwidaczniają się dopiero po ich zagrzaniu (napuchniecie uzwojeń) lub/i po osiągnięciu odpowiedniej częstotliwości pracy. Nie zawsze widoczne są pióropusze iskier (szczególnie w ciemności). Czasem "ziaziu" dzieje się w skrytości wewnętrza owej cewusi, co w połączeniu z dziwnym smrodkiem, objawia się po pewnym czasie stopieniem onej, ... ale zwykle tylko w części.