Zdrowie 1
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
Ałaaaaaa!
Co w tych ziołach - 1.
Olejki eteryczne – mają różne właściwości – np. działanie wykrztuśne (eukaliptusowy, sosnowy, miętowy, szałwiowy, …), działanie przeciwbakteryjne (tymiankowy, bergamotowy, majerankowy, anyżowy, miętowy, cedrowy, herbaciany…), działanie moczopędne (jałowcowy, pietruszkowy), działanie uspokajające i lekko znieczulające (walerianowy, melisowy, tatarakowy, goździkowy, …), działanie pobudzające tworzenie żółci (miętowy, tymiankowy, …), zwiększające wytwarzanie soku żołądkowego (olejki roślin baldaszkowatych – trybula, dzięgiel leśny, arcydzięgiel, koper włoski, kminek, marchew, podagrycznik, pasternak, pietruszka, seler, anyż, lubczyk, …).
Flawonoidy – związki barwne – w postaci wolnej lub jako związki resztek cukrowych czyli glikozydów (flawony, antocyjany, izoflawony, flawonole, flawanole, flawanony). Mają dobroczynne działanie na naczynia krwionośne, szczególnie włosowate, odkażają drogi moczowe a także ułatwiają trawienie. Główne grupy tych związków to flawony i antocyjany.
Antocyjany – posiadają różne barwy, zależnie od kwasowości środowiska w którym występują (od pomarańczowego przez czerwony do fioletowego – przy ph obojętnym lub zasadowym są niebieskie lub fioletowe, przy ph niższym niż 7 są bardziej czerwone i pomarańczowe). Występują w płatkach kwiatów, bulwach, korzeniach, owocach (burak, czerwona kapusta, czereśnie, czarna porzeczka, borówka, rzodkiewka, kalarepa, czerwona fasola, żurawina, czarny bez, aronia, …), liściach. Są często używane jako barwniki spożywcze i konserwanty żywności. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Są przeciwutleniaczami. Mają zdolność do uszczelniania naczyń krwionośnych. Pozytywnie wpływają na wątrobę. Są pomocne w leczeniu cukrzycy. Zmniejszają ciśnieni krwi – rozszerzają i uszczelniają naczynia krwionośne, mogą poprawić wzrok. Działają przeciwobrzękowo. Uwaga – często substancje te znajdują się zaraz pod skórką np. owoców i by je wykorzystać należy zajadać się produktami bez obierania ich.
Flawony – żółte barwniki. Silne przeciwutleniacze mające duże właściwości moczopędne. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie a także przeciwnowotworowo i przeciwcukrzycowo. Zwalczają stany zapalne i nadciśnienie. Pomagają w magazynowaniu witaminy C. Zmniejszają ciśnienie krwi. Ułatwiają oddychanie. Dużo znajduje się ich w: selerze, pietruszce, czerwonej papryce, rumianku, szałwii, kiwi, … (zioło i korzeń).
Polifenole – przeciwutleniacze (np. kwas chlorogenowy), które neutralizują wolne rodniki. Mają podobne właściwości jak flawonoidy. Dużo jest ich np. w: aronii, truskawkach, poziomkach, malinach, borówkach, jeżynach (ostrężyna), brokule, cebuli, szparagach, ziemniakach, marchwi, cytrynie, czarnej porzeczce, grejpfrucie, śliwkach, …
Fenole – maja szerokie działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze. Częściej stosowane zewnętrznie, choć oczywiście nie tylko. Przykłady – tymol (olejek tymiankowy i goździkowy), salicyna (pochodna kwasu salicylowego – w korze wierzby białej – także w nieco liściach), abutyna (w borówce brusznicy i mącznicy lekarskiej – dezynfekuje drogi moczowe). Fenolokwasy – np. rozmarynowy, działają nasercowo i wzmacniają odporność immunologiczną organizmu.
Alkaloidy – związki zasadowe mające w swym składzie azot. Alkaloidy trudno rozpuszczają się w wodzie, często występują połączone z kwasami organicznymi. Bardzo dużo jest ich w nasionach i torebkach nasiennych a także w korzeniu. Mają bardzo gorzki smak. Przykłady:
- Kofeina (w kawie - zmniejsza senność, przyspiesza pracę serca, zwiększa zdolność do pracy umysłowej i fizycznej).
- Teina (w herbacie – pozytywnie działa na jelita, działa przeciwbólowo, niektórzy uważają, że ma działanie silniejsze niż kofeina).
- Kodeina (w maku – działa przeciwkaszlowo), chelidonina (w glistniku jaskółczym zielu – ma działanie cytotoksyczne, przeciwnowotworowe – działa toksycznie na komórki raka oraz łagodzi skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego).
- Fagaryna i graweolina (w rucie zwyczajnej – działa zwiodczająco na mięśnie gładkie m.in. przewodu pokarmowego).
- Nikotyna (zwiększa ilość dopaminy – przypuszczalnie dlatego palenie uzależnia – ma działanie pobudzające ale czasem uspokajające. Pobudza mózg do pracy zwiększając także koncentrację. U niektórych zwiększa krzepliwość krwi i może powodować zakrzepy. Jest substancją, która ogólnie jest uważana za szkodliwą, ale są zdania podzielone. Na pewno działa szkodliwie w nadmiarze – palacze często doprowadzają do „przepalenia” się).
- Morfina (opioidowy lek przeciwbólowy. Wykazuje działanie przeciwbólowe, odurzające, zwiększa ostrość słuchu i pogłębia czucie dotyku, wprowadza w stan euforii, tłumi złe myśli, zmniejsza lęki i uspokaja. Silnie uzależnia – chorym podaje się krótko w przypadkach bardzo silnych bólów).
- Chinina (gorzki alkaloid znany jako bardzo skuteczny lek na malarię. Stosuję się ją do leczenia arytmii serca i migotaniu przedsionków – zmniejsza siłę skurczu serca. Powoduje zwiększenie produkcji soku trawiennego, często była stosowana w leczeniu gośćca stawowego i innych zapaleń stawów oraz w celu niwelowania skurczów łydek. Niektórzy stosowali ją w chorobach skóry wywoływanych światłem.
- Gencjana – (fiolet gencjanowy, pioktanina, fiolet goryczki, fiolet gencjany) ma dobre właściwości dezynfekujące i barwiące (jej pierwotne zastosowanie). Jako lek do stosowania na rany wykorzystuje się jako mieszaninę fioletu krystalicznego oraz fioletu metylowego. Stężenie gencjany przeważnie nie przekracza 1%, lecz dostępne są również wersje w zakresie od 0,5%-2%. Gencjana sprzedawana jest najczęściej w postaci roztworu spirytusowego lub wodno-spirytusowego o stężeniu 1% (fiolet gencjanowy, woda oczyszczona i etanol). Obecnie rzadziej stosowana. Uwaga – bardzo barwi skórę, tkaniny i inne rzeczy i jest trudna do zmycia ! – choć można próbować pomóc sobie cytryną, kwaskiem cytrynowym, proszkiem do pieczenia, octem, spirytusem czy wodą utlenioną. Dobrze leczy infekcje dermatologiczne, nie uczula ale niestety wygląda się fioletowo … Likwiduje ustroje chorobotwórcze – drożdżaki (candida), niektóre odmiany gronkowca (bardzo dobrze radzi sobie z gronkowcem złocistym) i paciorkowca. Hamuje rozmnazanie tych tworów (prawdopodobnie wnika w ich DNA). Gencjana niszczy również niektóre pasożyty – stosowana jako wlewy (w chorobie Chagasa). Była również stosowanie do odkażania wysypek skórnych – ospa, afy i dermatozy czy liszajec zakaźny – celem zminimalizowania infekcji wtórnych.
- Strychnina – alkaloid o właściwościach wysoce toksycznych - śmiertelna dawka strychniny wynosi 30-120mg (są przypadki śmierci przy dawkach 5mg) !. Leczniczo obecnie prawie nie stosowana – wyjątkowo w warunkach szpitalnych – w zaburzeniach oddychania i krążenia (dawka 0.2 – 3mg). W dawkach terapeutycznych podnosi ciśnienie tętnicze krwi, przyspiesza pracę serca oraz zwiększa napięcie mięśni. Strychnina wspomaga także wydzielanie soków trawiennych i zwiększa apetyt. Znosi lub zmniejsza ryzyko zaniku czynności mięśni jelit. Strychnina była i jest wykorzystywana w okulistyce i przy wadach słuchu. Jest używana jako środek do trucia szczurów i ptaków (nasączone ziarno strychniną w formie azotanu).
Alkaloidy mogą różnie działać na organizm. Jedne będą leczyć inne są truciznami a jeszcze inne mogą działać halucynogennie i odurzająco czy przeciwbólowo.
Garbniki – najczęściej związki kwasu galusowego z glukozą (ale są też inne) – w naturze zabezpieczają roślinę przed drobnoustrojami (grzybami, pleśniami, bakteriami, …). Przeważnie znajdują się zarówno w korze jak i liściach, łodydze i korzeniu. Leczniczo - po zetknięciu się z błoną śluzową przewodu pokarmowego tworzą nieprzepuszczalną ochronną błonkę. Garbniki skutecznie niszczą bakterie oraz mają zdolność do likwidowania toksyczności jadów i wydzielin bakteryjnych oraz ich usuwania. Są często stosowane w celu odtrucia organizmu z trujących alkaloidów oraz metali ciężkich. Garbniki nie są wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Mają działanie silnie bakteriobójcze i grzybobójcze oraz hamują rozwój wolnych rodników. Mówi się, że potrafią zahamować rozwój guza rakowego a nawet go zmniejszyć (aż do usunięcia).
W przemyśle garbników używa się m.in. do konserwacji i zabezpieczania skóry. Bardzo znanym garbnikiem jest tanina (w korze dębu). Garbniki spotyka się np. w kawie, herbacie, w wielu roślinach strączkowych, w winogronach, czarnej porzeczce, granacie, truskawkach, czarnej borówce, orzechach, kakao (a więc i w gorzkiej czekoladzie) a także w czerwonym winie. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że wszystko co ma cierpko-gorzki smak ma w sobie zawarte garbniki.
Garbniki stosowane wewnętrznie hamują nadmierny rozrost flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.
Z używaniem garbników oraz produktów z dużą ich zawartością, szczególnie wewnętrznie należy uważać i mieć umiar. Mogą powodować rozstroje żołądkowe i bóle dokuczliwe brzucha, zaburzenia jelitowe, osłabienie i mdłości, bóle głowy a także mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego (szczególnie u alergików). Stąd garbniki raczej stosowane są zewnętrznie.
Pektyny – polisacharydy rozpuszczalne w wodzie. Mają właściwości żelujące. Dużo ich znajduje się w skórkach owoców cytrusowych oraz mango. Znajdują się także w agreście i porzeczkach (po utarciu z cukrem owoców tworzy się galaretka), jabłkach i burakach a także śliwach. W organizmie pektyny praktycznie nie ulegają strawieniu dopiero w okolicy kocowej jelita grubego ulegają częściowemu przerobieniu. Pobudzają perystaltykę jelit. Powodują zwiększenie ilości śluzu na jelitach oraz wzrost lepkości roztworu glukozy co powoduje jej mniejsze i wolniejsze przyswajanie – pomocne przy leczeniu cukrzycy typu 2 zmniejszając insulinooporność. Pektyny wprowadzone do organizmu wiążą się z wodą i puchną zwiększając ilość treści pokarmowej oraz opóźniają opróżnianie żołądka co daje dłuższe uczucie sytości. Ułatwiają przyswajanie magnezu, żelaza i wapnia. Posiadają właściwości antynowotworowe, przeciwzapalne oraz prebiotyczne.
Jako dodatek do żywności pektyny mają zastosowanie przy produkcji lodów, jako zagęstnik śmietany UHT, przy produkcji dżemów, serków twarogowych, jogurtów, keczupów, majonezów, działają jako ogranicznik wchłaniani tłuszczu przy smażeniu. A.M.
Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊