Przejdź do treści
Zdrowie 2
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
 
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie  jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
 
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
 
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
 
Ałaaaaaa!


 
Sól EPSOM (sól gorzka, siarczan magnezu, sól angielska) – MgSO4 – biały, bezwonny, gorzki proszek (lub granulat). Kupując w ceku użycia na ludziach, nie musi to być apteka ale należy zwracać uwagę na czystość preparatu by nie było w nim czegoś „nie tak”.

 

 
Zastosowanie lecznicze wewnętrzne soli EPSOM:
 
 
  • Przy zastosowaniu bardzo małych dawek przyspiesza metabolizm oraz oczyszcza organizm z toksyn i złogów z przewodu pokarmowego (i nie tylko). W takich dawkach zmniejsza lub likwiduje zaparcia. Dawkę należy ustalić sobie samodzielnie bo każdy reaguje inaczej – np. zacząć od dawki „na końcu noża” i dobrać poniżej swojego maksimum wywołującego przyspieszenie do WC.

  • Przy zastosowaniu większych dawek działa przeczyszczająco – 1 kopiatą łyżeczkę lub płaską łyżkę stołową wsypać do szklanki wody, zamieszać i wypić bez smakowania i podziwiania smaku płynu – gooorzkie toto strasznie – ale zadziała. U jednego bieganie zacznie się prawie od razu u innego trzeba poczekać (nawet czasem 20-30 minut). Jedna uwaga – nie należy często stosować przeczyszczeń bo poza dobrem co czynią to wymywają także rzeczy potrzebne w organizmie i potem trzeba by je uzupełniać. Lepiej zapobiegać i brać co jakiś czas w formie podanej wyżej.
   

 
Zastosowanie lecznicze zewnętrzne (najczęstsze) soli EPSOM – wpływa na układ odpornościowy, łagodzi stany zapalne oraz ból (stawów, mięśni, …). Działa przeciwgrzybiczo. Używana była przy podagrze. Ułatwia układanie włosów. Kąpiel działa relaksująco, odprężająco a także pomaga w złuszczaniu starego naskórka i zmniejsza bóle stawowe. Działa pozytywnie na włosy i paznokcie, wygładza i uelastycznia skórę. Ma działanie antyseptyczne. Dobrze gdy używana woda jest ciepła.
 
 
  • Złuszczający peeling do twarzy – zmieszać nieco siarczanu z np. mydłem w płynie i rozprowadzać, masując przy tym, po skórze kilka minut.

  • Do mycia włosów - dodać do szamponu łyżkę soli EPSOM (można i sody oczyszczonej – też dobra) z szamponem. Myć włosy i skórę głowy – poprawia stan i wygląd włosów, działa przeciwłupieżowo oraz ułatwia układanie włosów.

  • Na grzybicę stóp i paznokci (także u rąk) – rozpuścić nieco soli, zależnie od wielkości naczynia (powiedzmy do miski gdzie moczymy stopy – pół szklanki). Stopy czy dłonie moczymy kilka razy dziennie po 20 minut. W przypadku paznokci niektórzy stosują rozwodnioną papkę, którą nakładają na zmienione paznokcie (a także zmienione miejsca na skórze) i trzymają tą papkę na tych miejscach też ok. 20 minut – kilka razy dziennie (można zamiast soli zastosować tiosiarczan sodu – jest, uważam, skuteczniejszy).

  • Na podagrę (dna moczanowa) – ponieważ najczęściej chodzi tu o paluchy lub palce stóp – do miski dać 2-3 łyżki soli. Moczyć stopy 20-40 minut.

  • Może pomóc w wyciągnięciu wbitego opiłka czy drzazgi – zmiękcza skórę, działa nieco przeciwbólowo oraz ułatwia dostęp do wbitej rzeczy – moczyć w roztworze kilka minut np. paluszek, po czym przystąpić do czynów …

  • Do kąpieli – działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwbólowo, odpręża, relaksuje i uspokaja. Ma dobroczynne działania na stawy, skórę i mięśnie, … Uwaga co do dawki – są osoby bardziej „czułe” na działanie tej soli i zamiast błogiego odprężenia się pobudzą i zaczną taniec niespokojnych nóg lub czynić inne pbudzoności. Stąd powiedzmy na wannę wsypujemy szklankę do 2 szklanek soli ale lepiej zacząć, na próbę, od np. połowy szklanki i poczekać na efekty. Gdy wszystko jest w porządku spróbujmy większą porcją. Uwaga co do wsypywania – wejdźmy wpierw do wanny, zobaczmy czy woda nie chce wyskoczyć i ewentualnie poczekajmy aż poziom się unormuje – dopiero wówczas wsypujemy sól (inaczej zaistnieje karygodne i złeeee marnotrawstwo wsypywanego proszku).
       
   
 
 
Zastosowania inne soli gorzkiej:
 
 
  • Stosowana na odstraszania wrednych ślimaków żrących nasze kwiatki i warzywa – rozsypać proszek w miejscach gdzie się nie chce widzieć ślimaków a one przyłażą.

  • Nawóz do kwiatków (sól ta bardzo często jest głównym składnikiem kupowanych środków) – do 1 litra wody wsypać łyżkę soli. Raz w tygodniu podlać kwiatki (nie przedobrzać np. codziennym dokarmianiem).

  • Używana jako nawóz dolistny w uprawach roślin potrzebujących magnezu -  i, róże, pomidory, ziemniak, rośliny jagodowe, drzewa i krzewy owocowe, drzewa iglaste, marchew, papryka, bakłażan, winorośl, … Objawem braku magnezu jest żółknięcie liści pomiędzy żyłkami liścia. Stosowanie „amatorskie” – 1 łyżka stołowa na 1.5 - 2 litry wody. Oprysk odstrasza dodatkowo mszyce. Prewencyjnie należy co jakiś czas opryskać roślinę (można także dodatkowo podlać). W przypadku zażółcenia liści opryskiwać częściej aż do poprawy stany rośliny. Opryskiwać można również małe roślinki – przy okazji odstraszy to również ślimaki oraz uodporni na szkodniki.

  • Sól gorzką można stosować do trawników – przyspiesza wzrost trawy i nadaje jej intensywniejszego koloru (magnez jest waznym składnikiem chlorofilu) – 1-2 szklanki na 100 m2 trawnika – po prostu rozsypać. Można również opryskać ale rozsypanie jest prostsze (1 łyka na 2 litry wody).

  • W przypadku gdy mamy iglaki których liście brązowieją – podlewać i spryskiwać roztworem tej soli - zazwyczaj pomaga i ratuje rośliny.
         
 
Ale uwaga – soli EPSOM nie można stosować na wszystkie rośliny ! – np. nie tolerują jej: kapusta, szpinak, sałata, pietruszka, jarmuż, brukselka, zielony groszek – gdy ją tu zastosujesz będzie lipa zez zbiorów !.

                 
                                                           



A.M.



 Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
 
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊
 
Wróć do spisu treści