Zdrowie 2
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
Ałaaaaaa!
Obrzęki - możliwe przyczyny - obrzęki nóg i inne
- Niewydolność żylna - obrzęk może być następstwem niedrożności żylnej, nawet zastoju czy też wstecznego przepływu krwi. W obrębie wystąpienia może zmniejszyć się lub zaniknąc owłosienie skóry np. na łydkach (ale również może to zaistnieć przy np. cukrzycy).
- Odwodnienie. Może być, choć to dla niektórych dziwne, ...częstą przyczyną obrzęków. Przy małym spożyciu wody krew staje się gęstsza co z kolei prowadzi do wielu zmian w tym zwiększenie lokalnych obrzmień czy zwiększenia stężenia glukozy w krwi.
- Przewodnienie hipotoniczne – następuje spadek stężenia sodu, nadmiar wody powoduje rozcieńczenie krwi i opuchnięcia spowodowane przepływem wody do tkanek (włączając w to nawet obrzęk mózgu) może wystąpić w przypadku picia bardzo dużych ilości wody bez zawartych w niej elektrolitów – wyolbrzymia się to gdy dodatkowo wykonujemy przy tym spory wysiłek i pocąc się pozbywa ciało elektrolitów (np. sportowcy w biegu maratońskim). Niesprawne nerki i małe oddawanie moczu pogłębiają ten stan.
- Przewodnienie hipotoniczne – za wysoka podaż sodu (np. picie słonej wody).
- Przewodnienie izotoniczne – występuje przy niewydolności serca, wątroby i nerek - następuje zatrzymanie sodu oraz przez to obrzęki.
- Niedoczynność tarczycy - puchną głównie twarz, kostki a także stopy oraz powieki, pojawiają się „napuchnięte worki pod oczami”.
- Nadczynność tarczycy - rzadko ale także przy tej przypadłości puchną nogi przeważnie głównie od przodu kości piszczelowej (co jest dość charakterystycznym objawem).
- Nerki - niewydolność nerek (często z powodu kłębuszkowe zapalenie nerek – ostre lub przewlekłe) powoduje m.in. zatrzymanie sodu oraz wody w tkankach (również z powodu stężenia sodu i potasu). Opuchlizna zazwyczaj dotyczy całych nóg, ma zazwyczaj charakter rozlany a dodatkowo występuje także zmniejszone wydalanie moczu (często i zmniejszenie pocenia się). Nie są rzadkością „worki” pod oczami. Puchnięcie całego ciała zazwyczaj oznacza, że zaistniał zespół nerczycowy.
- Po spożyciu sporych ilości alkoholu – z powodu chwilowego zatrucia i niewydolności nerek (… częste popijanie nadmiarowe alkoholu może spowodować chroniczną niewydolność nerek i wątróbki ...).
- Niewydolność serca - często przy uciśnięciu opuchlizny powstaje dołek, który długo nie wyrównuje się - objaw.
- Podczas upałów obrzęk hydrostatyczny – naczynia krwionośne rozszerzają się, następuje przesunięcie wody do tkanek co skutkuje (choć nie u wszystkich …) mniejszą czy większą opuchlizną – ogólnie z zasady jest to raczej normalny stan rzeczy. Może powstać np. przy zaburzonym poziomie sodu do potasu.
- Puchnięcie tylko jednej nogi - najczęściej sugeruje wystąpienie zakrzepicy żylnej – ból zazwyczaj się zwiększa w pozycji siedzącej. Ból pod kolanem może być symptomem istnienia zapalenia żył.
- Kręgosłup - zazwyczaj obrzęki (palce, część stopy) wraz z bólami palców (również wraz z bolesnym, mimowolnym wykręcaniem” palców – dłuższe czy krótsze czasowo przykurcze).
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - poza obrzękiem występuje ból oraz sztywność oraz ograniczenia ruchomości stawów. Obrzęki często większe są rano a podczas dnia zmniejszają się lub nawet znikają.
- Obrzęk kończyn limfatyczny (głównie nóg) – spowodowany zastojem chłonki (limfa) – obrzęk poza naczyniami krwionośnymi. Często występuje u osób z nadwagą oraz tych, którzy lubią tylko siedzieć i nie nadużywają ruchu. Tego typu obrzęk zazwyczaj ma związek z kilkoma schorzeniami – m.in. z otyłością (która może wynikać z różnych przyczyn) czy nadciśnieniem lub hiperglikemią. Często obrzęk limfatyczny jest bardzo bolesny.
- Obrzęk alergiczny – powstaje z powodu wydzielania histaminy (z różnych przyczyn) do komórek tucznych po zadziałaniu jakiegoś alergenu. Obrzęk może być miejscowy jak i szerszy (nawet ogólny - całe ciało).
- Marskość i inne choroby wątroby w zaawansowanej formie - powodują obrzęk obu nóg ( i często nie tylko nóg – puchnie twarz i ręce - dłonie) – na początku tylko okolice kostek, później całe nogi. Przy chorej wątrobie zaburzona staje się synteza białek odpowiedzialnych za odpowiednie ciśnienie onkotyczne, następuje zwiększenie ciśnienia krwi oraz zatrzymanie sodu w organizmie. Chora wątroba daje znak również nocnymi skurczami mięśni nóg oraz podbrzusza (co jest dość mało charakterystycznym objawem).
- Dna moczanowa - może powodować opuchnięcie palca lub wielu palców np. stóp a takze i innych stawów (nie musi zawsze wystąpić zaczerwienienie) – często występuje ból a nie rzadko ścierpniecie okolicy palców (i innej zajętej chorobą).
- Cukrzyca – opuchnięcie palców czasami przypisuje się powstawaniu lub zaistnieniu zespołu „stopy cukrzycowej” w którym wystąpić może opuchlizna tego rejonu – ale zazwyczaj szersza opuchlizna (stopa, czy stopa z łydką) włączając w to powstawanie trudnych do zagojenia ran po malutkim nawet skaleczeniu).
- Łuszczyca kości – może powodować obrzęki palców rąk i nóg oraz obrzęki innych stawów zarówno symetrycznie jak i niesymetryczne, tylko niektórych stawów. Do tego dochodzi dość duża bolesność tych miejsc (również mięśni i ścięgien).
- Kontuzje i urazy mechaniczne - mechaniczne uszkodzenia tkanek powodują, że pojawiają się „mediatory zapalne” (substancje powodujące obrzęk oraz ból) w miejscu objętym urazem.
- Złe obuwie – za ciasne: skarpetki, pończochy, rajstopy, … zazwyczaj samoistnie po czasie taka opuchlizna znika
- Ciąża – fizjologiczne zatrzymywanie wody w organizmie (hormony i zmieniony metabolizm)
- Nowotwory – np. częstym objawem nowotworu piersi jest obrzęk limfatyczny ręki lub obu rąk).
- Przyjmowanie leków – np. niektóre leki: nasercowe (blokery kanału wapniowego), niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwcukrzycowe, przeciwdepresyjne, leki sterydowe, środki antykoncepcyjne, niektóre leki hormonalne, …
Nie jestem lekarzem. Podana wyżej możliwe przyczyny obrzęków są wybrane i opisane bardzo skrótowo z przeczytanych książek oraz artykułów (medycznych, niemedycznych, ...).
- Jak widać na powyższym trudno cokolwiek zalecić na opuchliznę bez poznania jej przyczyny. Nie mówię by czegoś nie próbować by zmniejszyć dokuczliwość obrzęków ale jeżeli już to należy robić to mądrze i/lub w konsultacji z lekarzem lub dobrą lekturą i „rozumem”. Wpierw należy zawęzić obszar możliwych powodów a następnie głębiej to przeanalizować. Trzeba również obserwować swoje objawy – co je zmniejsza, co pogarsza, kiedy występują, … mając na uwadze, iż żaden środek „naprawczy” nie działa od razu (a nawet czasem musi być gorzej żeby było lepiej). W jednym przypadku pomoże diuretyk i odwodnienie organizmu ale może być również, odwrotne działanie - nawodnienie czy też podanie sodu lub potasu. W innym przypadku coś co udrożni żyły czy wcześniejsze wyleczenie nerek, wątroby, serca, … A może tylko trzeba trochę pospacerować oderwawszy "siedzenie" od krzesełka a oczęta od TV i komputera. Może być potrzebne odstawienie jakiegoś leku (lub jego zmianę). Ruch powinien pomagać z założenia we wszystkim ale i tu może czasem nie być, przynajmniej od razu i dla każdego, wskazany …
- Należy mieć świadomość, że samo zmniejszenie obrzęku przez jakiś lek lub środek leczniczy zazwyczaj nie powoduje likwidacji powodu powstania tego obrzęku czyli choroby ! Dokąd nie znajdzie się i zlikwiduje przyczyny … obrzęk powróci. Co nie zawsze oznacza, iż nie należy stosować środków, które obrzęk likwidują czy zmniejszają – wszak poprawia to komfort życia ale …
- Często opuchlizna jest skutkiem kilku schorzeń, o czym również należy pamiętać przy leczeniu.
- Przyczyn obrzęków i często występujących równolegle: ścierpnięć, mrowień, skurczów oraz bólów miejsc dotkniętych opuchlizną (… nie muszą być sztywno powiązane z chorobą powodującą owe puchnięcie (!)) może być zaiste wiele – sądzę, że nawet „dobremu” lekarzowi nie jest łatwo zdiagnozować ich przyczyny – a jak się doda „rutynę”, która może pomóc ale i „zafałszować” postawioną diagnozę to powstaje niezła "zagadka" ...
- Mimo, że lekarze nie lubią być pouczani to apel do Panów Doktorów – słuchajcie, proszę, tego co pacjent mówi … ze zrozumieniem, nawet jak mówi nieskładnie oraz nie traktujcie pacjenta szablonowo, wyciągajcie od pacjenta to czego nie dopowiedział, …
- To tylko moje przemyślenia – uważam, że w pierwszym rzędzie analizując przyczynę obrzęków głębiej zatrzymał bym się na: nawodnieniu, nerkach, wątrobie, poziomie sodu, stosunku poziomu sodu do poziomu potasu oraz problemów z tarczycą.
A.M.
Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊