Przejdź do treści
Zdrowie 1
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
 
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie  jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
 
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
 
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
 
Ałaaaaaa!


Co z tym CO2 – takie tam ciekawostki.


 
 
CO2 czyli dwutlenek węgla (ditlenek węgla) – gaz bardzo potrzebny do oddychania. Trochę ciekawostek.

  • CO2 przyczynia się do większego natlenienia – niejako zmusza tlen do wnikania do krwi a dalej do organów i mięśni w organizmie (efekt Bohra).

  • Aby tkanki mogły wykorzystać tlen zawarty w hemoglobinie, niezbędna jest odpowiednia ilość dwutlenku węgla. Jest to tzw. efekt Bohra.

  • Głębokie oddychanie wcale nie jest takie dobre. Wskutek dokonywania bardzo głębokich wdechów może nastąpić tzw. hiperwentylacja czyli stan zwiększonego wchodzenia tlenu do płuc i równoczesnego nadmiernego wychodzenia CO2 – skutkuje to obniżeniem poziomu CO2 we krwi co w efekcie przekłada się na niedotlenienie organizmu..Nadmiar tlenu (np. sztucznie, dodatkowo podawany) powoduje skurcz naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi oraz nadciśnienie płucne.  

  • Wydawało by się logicznym, że jeżeli istnieje niedotlenienie wystarczy dostarczyć organizmowi dodatkowy tlen. Nic z tych rzeczy – podanie dodatkowego tlenu poprawi stan tylko chwilowo po czym nastąpi jeszcze większe niedotlenienie organizmu. Krew owszem, zostaje natleniona ale jest bardzo związana z hemoglobiną i nie oddaje go do tkanek. … brak we krwi CO2 …

  • Podwyższone stężenie dwutlenku obniża właściwe pH (7.45 - organizm jest bardzo wrażliwy na takie zmiany !) krwi i daje m.in. naszemu mózgowi sygnał do uwolnienia tlenu z hemoglobiny a pobranie w to miejsce CO2. Przy niskim poziomie dwutlenku węgla tlen nie może być przekazany do tkanek narządów. Paradoksalnie by natlenić organizm należy ograniczyć pozbywanie się CO2 – trzeba oddychać mniej, wolniej i płycej, z przerwami, ze wstrzymywaniem oddechu  – po prostu należy ograniczyć wentylację płuc (stąd oddychanie do torby papierowej).

  • CO2 ma działanie rozszerzające na drogi oddechowe (oskrzela, mięśnie gładkie dróg oddechowych i krwionośnych) - stąd zalecenia łagodnego oddychania z przestojami (zatrzymaniami powietrza), bez pełnych i głębokich wdechów przez osoby chorujące np. na astmę. W przypadku niedoboru dwutlenku węgla drogi oddechowe ulegają obkurczeniu i pojawia się duszność, charakterystyczna w astmie lub stanach paniki czy strachu.

  • Skłonność do hiperwentylacji (i związanego z nim niedotlenienia) mają m.in. osoby ze stwardnieniem rozsianym.

  • Podczas snu oraz niesnu powinno się oddychać tylko nosem (a nie ustami w te i wewte) – wówczas następuje niepełny wydech i część wydychanego CO2 pozostaje w organizmie. Przy wdechu nos filtruje wdychane powietrze a także je nieco nagrzewa (ważne w zimie).

  • W medycynie wschodniej oraz w sztukach walki (karate, kung-fu, …) przywiązuje się bardzo dużą wagę do odpowiedniego oddychania (spokojne, wdech nosem, spokojny wydech ustami, …) – co skutkuje dobrym natlenieniem m. in. mięśni oraz wyostrza działanie mózgu i zmysłów – nie mówi się tam o oddychaniu tylko nosem ale przy okazji wydechu ustami ćwiczy się także przeponę i pewną grupę innych mięśni.

  • CO2 powoduje mniejsze napięcie mięśni gładkich – w naczyniach krwionośnych, w jelitach, żołądku, pęcherzu moczowym, macicy, … (mięśnie te nie podlegają kontroli świadomej człowieka).

  • CO2 działa relaksująco na mózg – podczas stresu, strachu czy paniki zaleca się oddychanie do przytkniętej do ust torby papierowej – pozwala to zwiększyć porcje tlenu docierające do mózgu co zmniejsza uczucie duszności jak i wycisza sam mózg.

  • Jeżeli w organizmie jest za mało dwutlenku węgla podnosi się pH krwi czyli zwiększa jej zasadowość. Organizm reaguje na to „dodawaniem” do krwi (celem wyrównania jej pH) kwasów organicznych i nieorganicznych. Powoduje to, owszem, powrót do właściwego pH ale doprowadza to bardzo szybko do zakwaszenia tkanek oraz całych narządów co niesie za sobą bardzo złe skutki.

  • Niski poziom CO2 bardzo źle działa na układ nerwowy – cały czas jest niezdrowo pobudzony – podatność na depresję i stres, lęki, strach bez przyczyny, bezsenność, niemożność skupienia uwagi, …

  • Komora normobaryczna – w niej przebywa się jakiś czas w atmosferze o zwiększonym ciśnieniu oraz zwiększonych stężeniach tlenu, CO2 oraz wodoru. M.in. wyższe stężenie dwutlenku węgla w tej komorze przyczynia się do szybszej regeneracji tkanek. Są i inne zalety przebywania w takiej komorze – odsyłam do „pogmerania” w sieci. Pobyt w tym „cudzie” oczywiście nie jest refundowany, więc jak kogoś stać to …

  • Z innej strony - na skutek niewystarczającej ilości tlenu a przy tym dużej CO2 powstaje dużo szkodliwego tlenku węgla (CO), który gromadzi się w węzłach chłonnych a powiększając się powodują ból - gdy mało tlenu występują bóle i zawroty głowy, kłopoty z krążeniem krwi, szumy uszne, zmniejsza się koncentracja, występuje senność i kłopoty w myśleniu, duszności, ...  Małe stężenie tlenu może powodować szybką utratę przytomności.  

  • Dla poprawy wyrównania równowago tlen – dwutlenek węgla dobrym sposobem jest regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym wysiłku. Aktywność bardzo wysiłkowa, stosowana przez ludzi nieumiejących oddychać (często przy braku kondycji) może do czasu wyuczenia oddechu sprawę „spaprać”. Dobrą formą jest np. dłuższy spacer w lesie przy spokojnym oddechu – natomiast nie najlepszą jest np. sprint 150 metrów do odjeżdżającego autobusu.




Z innej beczki - Woda gazowana CO2 - ciekawostki

 
  • Pomaga we wchłanianiu magnezu, potasu oraz wapnia.

  • Ułatwia w pozbyciu się zaparć i niestrawności.

  • Woda z bąbelkami lepiej nawadnia organizm i szybciej oczyszcza organizm.

  • Woda gazowana daje pozytywne efekty w leczeniu nadkwasoty żołądka, zaburzeniach funkcjonowania jelit czy infekcjach dróg moczowych.

  • Dwutlenek węgla ma właściwości bakteriostatyczne, jest „konserwantem” i obniża nieco pH wody (lekko kwasowe) - wiec i woda go zawierająca jest niejako zabezpieczona przeciw „zarazie” co daje możliwość jej dłuższej przydatności do picia.

  • U niektórych wypicie szklanki dobrze gazowanej wody znosi objawy choroby lokomocyjnej (naukowo – nie wiadomo dlaczego …).

  • Woda gazowana może u niektórych powodować uwalnianie greliny co przełoży się na powstanie uczucia głodu i zwiększenie apetytu (no… dietetycznie nie za bardzo …).

  • Woda z CO2 może wpływać na zwiększoną produkcję kwasu żołądkowego co nie jest wskazane gdy ma się refluks na bazie nadkwasoty. Ale … gdy przyczyną refluksu jest niedokwasota i ona powoduje niedomykanie „zastawki” żołądka to może wówczas być bardzo pomocną.

  • Nadmierne picie wody z CO2 może u niektórych spowodować lub nasilić wzdęcia oraz spowodować głośnie wydostawanie się gazu z otwory tylnego (całe szczęście … bezwonny).

  • Nie jest dobrym pomysłem by pili ją sportowcy podczas zawodów – z powodu możliwego dyskomfortu bąbelkowego oraz uczucia pełności w brzuszku obniża się wydolność organizmu.

                 
                                                           



A.M.



 Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
 
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊
 
Wróć do spisu treści